Debata "Drogi do Niepodległej" na Zamku Królewskim w Warszawie
"To od nas zależy, czy Polska będzie państwem wolnym, silnym, bezpiecznym, sprawiedliwym i dostatnim", napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników konferencji "Sto lat z tysiąclecia. Drogi do Niepodległej", która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
2018-11-17, 18:15
Posłuchaj
Historycy spotkali się już po raz dziewiąty, by debatować o polskiej drodze do niepodległości. Organizatorami cyklu debat są Kancelaria Prezydenta i Instytut Pamięci Narodowej.
Prezydent podkreślił w przesłaniu, że chodziło o to, by jubileusz setnej rocznicy odzyskania niepodległości był nie tylko wspomnieniem i czczeniem zasług przodków, ale inspiracją do refleksji i działań dla nas, współczesnych. List od Andrzeja Dudy przeczytał prezydencki minister Wojciech Kolarski.
"Podziwiamy męstwo i odwagę"
"Spoglądając wstecz na wydarzenia sprzed stu lat, podziwiając męstwo i odwagę w boju, powszechny entuzjazm i patriotyczne zaangażowanie, doceniając wspaniałe owoce pracy przodków, z całą mocą uświadamiamy sobie, jak olbrzymia odpowiedzialność spoczywa na nas, którzy podobnie jak oni mamy własne, suwerenne państwo. Jak wtedy od nich, tak dzisiaj od nas zależy jaka będzie Polska jutro, pojutrze, również za kolejne sto lat" - napisał prezydent.
REKLAMA
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek zwrócił uwagę, że debata odbyła się w rocznicę wysłania w świat depeszy Józefa Piłsudskiego informującego o tym, że Polska znów jest wolna. Depesza została wysłana z Cytadeli, gdzie polscy żołnierze przejęli w nocy z 18-tego na 19-ty listopada radiostację z rąk zaborcy.
Rozpoczęli wówczas wielogodzinne nadawanie alfabetem Morse'a depeszy notyfikującej odrodzenie Rzeczypospolitej. Prezes IPN zwrócił uwagę na symbolikę tego wydarzenia. Depesza została wysłana z miejsca, które zostało stworzone po to, żeby Polski nigdy nie było.
"Wielu wpłynęło na kształt Polski"
Profesor Włodzimierz Suleja powiedział, że w kolejnych debatach historycy skupią się na procesie budowy odrodzonego państwa aż do włączenia Górnego Śląska do Polski. Uczestnicy debaty podkreślali, że jesteśmy narodem dumnym, który kocha wolność. Historycy zwracali uwagę na długą listę władców, ludzi kultury, kościoła, którzy mieli wpływ na kształt Polski i narodowego ducha.
Wymieniali między innymi Bolesława Chrobrego, królową Jadwigę, Zygmunta Augusta, Stefana Batorego, Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudskiego czy Ignacego Jana Paderewskiego. Profesor Wojciech Roszkowski, który podsumowywał wiek XX, powiedział, że osobą, która w specyficznych warunkach obudziła ducha narodu był papież Jan Paweł II.
REKLAMA
"Debaty Belwederskie" to cykl spotkań zapoczątkowanych 5 listopada 2016 roku. Historycy omawiali między innymi kontekst międzynarodowy odzyskania przez Polskę niepodległości, znaczenie aktu 5 listopada 1916 roku, Legionów Polskich, a także wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej.
ras
REKLAMA