Kampania "Relacje, które łączą". Zamiast złośliwości, ślijmy sobie życzliwości

O byciu przyjaznym w Światowy Dzień Życzliwości przypomina Fundacja Narodowego Dnia Życia poprzez kampanię społeczną "Relacje, które łączą".

2018-11-21, 09:50

Kampania "Relacje, które łączą". Zamiast złośliwości, ślijmy sobie życzliwości
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Jacob Lund/Shutterstock. Foto: Jacob Lund/Shutterstock

To był 1973 rok, kiedy dwóch braci – wtedy studentów - Brian i Michael McCormack , postanowiło zareagować na wieść o wojnie pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, że walka, przemoc i nienawiść szkodzą, nie budują i nie prowadzą do rozwiązywania problemów. Sieją śmierć i zło, a nienawiść zatacza wtedy coraz większe kręgi.

Studenci postanowili propagować życzliwość, aby przekonać rządzących do pokojowych rozmów, wierząc, że każdy konflikt można rozwiązać poprzez uczciwą, spokojną rozmowę i gest wyciągniętej życzliwie dłoni. 21 listopada, na całym świecie, obchodzony jest World hello Day, w Polsce Dzień Życzliwości uchwalono w 1973 roku.

Życzliwość wobec drugiego człowieka wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych – dlaczego to jest tak trudne w dzisiejszej codzienności? Wiele konkretnych cech wymaga się od kandydata na wysokie stanowisko w firmie, czy studenta szukającego pierwszej pracy, a nawet od bezrobotnego aplikującego do prostej pracy – potrzebne jest doświadczenie, wykształcenie, kreatywność, dyspozycyjność, osiągnięcia.

Nikt jednak nie pyta o poziom szacunku dla innych, tolerancji, znajomości dobrych słów, umiejętności wyciągania dłoni w geście pojednania, nie sprawdza się poziomu życzliwości. A często to właśnie życzliwość buduje najlepsze relacje biznesowe, pozwala rozwijać firmę i składa się na jej pozytywny wizerunek. Człowiek życzliwy cieszy się zaufaniem innych , co przekłada się na dobry kształt i rozwój społeczności, w której funkcjonuje.

REKLAMA

Skąd biorą się życzliwi ludzie? – z rodzin, w których są kochani od urodzenia, otoczeni uwaga  i serdecznością, co pozwala im wzrastać w przekonaniu o własnej wartości i szacunku każdej osoby. Jeżeli małe dziecko rzuci na podłogę zabawkę – mądrzy rodzice nie reagują krzykiem, złością, ale spokojnie zachęcają dziecko do samodzielnego odnalezienia zguby i chwalą je za zaradność.

Mądrzy rodzice nie rzucają się też żeby wyręczyć dziecko podnosząc zabawkę, tylko cierpliwie czekają z serdecznością przyglądając się, jak ich latorośl samodzielnie porządkuje swoją rzeczywistość. Taka postawa buduje w dziecku umiejętności, które kiedyś uczynią z niego mądrego i uzdolnionego dorosłego człowieka: cierpliwość, kreatywność, a co najważniejsze uczą, że każdy problem można rozwiązać we wzajemnej życzliwości.

"Żyję tylko po to, aby szukać dobra w drugim człowieku"

Tadeusz Dobek, od dzieciństwa mieszkający w Domu Opieki Społecznej w Brańszczyku, przez ponad 40 lat swojego życia był całkowicie unieruchomiony, poruszał się na wózku, odżywiał tylko wtedy, kiedy jakaś życzliwa dłoń podniosła mu łyżkę do ust. Jednak jego maleńki pokoik w DPS był dla wielu jak sanatorium – Tadeusz mówił, że żyje tylko po to, aby szukać dobra w drugim człowieku.

REKLAMA


O sobie zawsze twierdził, że jest szczęśliwym człowiekiem, mimo że nic nie mógł i niczego nie posiadał. Przyjaciele odwiedzali go, wędrowali z radością pchając jego wózek, niemal nie zauważając jego bezradności - obdarzał wszystkich tak serdeczną uwagą i życzliwością, że nasze codzienne problemy stawały się lekkie, czasem wprost rozwiązywały się same. Wystarczył uśmiech, rozmowa i ciepłe, dotykające niemal serca spojrzenie.

Dzień życzliwości to czas na szukanie dobra – we własnym życiu, i w całej otaczającej nas rzeczywistości. Uśmiech jakim obdarzymy pierwszego spotkanego o poranku człowieka, pozwoli i jemu tego dnia nieść serdeczność dalej. Dobre gesty, słowa pełne łagodności, cierpliwość w obliczu złości zmienią nasz świat.

Żeby zasłużyć na życzliwość innych, samemu trzeba się na nią zdobyć. Jeśli wymagamy, by inni traktowali nas z szacunkiem, sami tak postępujmy. Uprzejmość jest zawsze mile widziana i na miejscu. Pamiętajmy, że życzliwe spojrzenie i uśmiech zmieniają więcej niż polityczne rozmowy i pokojowe plany. Życzliwość to nasza najlepsza broń.

Kampania "Relacje, które łączą" towarzyszy następującym dniom:

REKLAMA

1)    Międzynarodowy Dzień Pokoju - 21.09

2)    Międzynarodowy Dzień bez Przemocy – 02.10

3)    Światowy Dzień Uśmiechu 05.10

4)    Dzień Praw Rodziny – 22.10

REKLAMA

5)    Narodowe Święto Niepodległości – 11.11

6)    Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci – 19.11

7)    Dzień Ochrony Praw Dziecka – 20.11

8)    Światowy Dzień Życzliwości  – 21.11

REKLAMA

9)    Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – 10.12

10)  Wigilia – 24.12

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej