Wystawa "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej"
Ekspozycja w Zamku Królewskim w Warszawie prezentuje najważniejsze wydarzenia historyczne, tworząc monumentalny fresk historyczny, ujmujący w chronologicznych ramach 1914–1989 dzieje zmagań o narodową suwerenność oraz jej obronę i umacnianie, pomyślany jako refleksja nad istotą narodowej tożsamości. W Polski Radiu 24 o znaczeniu i wymowie wystawy mówił Jerzy Kalina, artysta.
2018-12-06, 23:59
Posłuchaj
Ekspozycję tworzy ponad 500 dzieł sztuki polskiej: obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki, instalacje i filmy oraz fotograficzny materiał dokumentalny. Strukturę artystyczną pokazu tworzą arcydzieła polskiej sztuki, m.in. Jacka Malczewskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Brunona Schulza, Zofii Stryjeńskiej, Adama Bunscha, Wojciecha Weissa, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lebensteina, Władysława Hasiora, Edwarda Dwurnika czy Antoniego Rząsy, odnoszące się do konkretnych wydarzeń historycznych, społecznych ruchów i ludzkich postaw.
Gość audycji podkreślał znaczenie kontekstu, w jakim prezentowana jest wystawa. – Znaczenie ma miejsce w którym odbywa się to wydarzenie. Zamek Królewski w Warszawie to symbol, który nakłada się na tę wystawę, znak zwycięstwa i nadziei, odzyskania niepodległości. Trzeba zaznaczyć, że my niepodległość odzyskujemy, to jest proces, na który nakładają się zarówno powstania, styczniowe i listopadowe, warszawskie, a także współczesne wydarzenia, takie jak Marsz Niepodległości. Wystawa "Znaki wolności" jest bardzo rozbudowana w swoich watkach, nie wystarczy przejść ją raz, trzeba do niej wracać. Ekspozycja jest przykładem przekazu instalacji i działania różnych mediów, istotna jest umiejętność wydobycia sensu z wielu przekazów narracyjnych, zostały tu użyte wszystkie możliwe media wizualne – zaznaczył artysta.
Rozmawiała Małgorzata Piejko.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
PR24/ka
____________________
Data emisji: 06.12.2018
Godzina emisji: 22:06
REKLAMA