Zamknięto 700 fabryk ubrań. Starcia w Bangladeszu

Protesty kilkudziesięciu tysięcy robotników doprowadziły w Bangladeszu do zamknięcia około 700 zakładów odzieżowych, które produkują ubrania najbardziej znanych zachodnich marek.

2010-06-22, 21:17

Zamknięto 700 fabryk ubrań. Starcia w Bangladeszu


Policja w rejonie Ashulia, na północ od stołecznej Dakki, strzelała do tłumu kauczukowymi kulami i użyła gazu łzawiącego. Robotnicy, którzy domagają się podniesienia płacy minimalnej, ustalonej w 2006 roku, z 25 do 75 dolarów, wznieśli tam barykady ze starych opon, podpalali ciężarówki i czwarty dzień z rzędu walczyli z policją.

Zachodnie marki z Bangladeszu

Fabryki w tym rejonie zatrudniają około 800 tys. ludzi. "Dziesiątki tysięcy wyszło ze swoimi żalami na ulice, zmuszając do zamknięcia zakładów" - powiedział wiceszef policji w Dakce Monowar Hosajn.

W rejonie tym szyta jest odzież dla sieci Wal-Mart, H&M, Tesco, Carrefour oraz takich marek jak m.in. Tommy Hilfiger, GAP i Levi Strauss.

REKLAMA

Robotnicy planują strajk powszechny

Stowarzyszenie BGMEA, zrzeszające właścicieli fabryk podało, że rozpoczęte w sobotę protesty doprowadziły do "paniki i anarchii", zmuszając do zamknięcia fabryk na nieokreślony czas.

"Ponad 50 fabryk zostało zdemolowanych przez protestujących, uniemożliwiając producentom dotrzymanie terminów i doprowadzając do strat wielkości milionów dolarów - powiedział wiceprzewodniczący BGMEA Szafiul Islam Mohdżuddin.

"Niepokoje będą trwały - zamkniemy wszystkie fabryki odzieży, zorganizujemy strajk powszechny we wszystkich przemysłowych centrach kraju - zapowiada jeden z przywódców związkowych Moszerefa Miszu. - Będziemy strajkować, aż władze podniosą płace robotników".

Rząd zapowiada zdecydowane działania

Minister pracy Bangladeszu Chandaker Moszaraf Hosajn przeprowadził we wtorek rozmowy z producentami odzieży i wydał oświadczenie, w którym obiecuje podwyżki, ale także "twarde działania" wobec protestujących. "Rząd nie będzie tolerował żadnych prób zdestabilizowania przemysłu odzieżowego" - powiedział Hosajn.

REKLAMA

Bangladesz utrzymuje się z szycia

W zeszłym roku odzież stanowiła niemal 80 procent całego eksportu Bangladeszu, który wyniósł 15,56 mld dolarów. Odzieżowe fabryki zatrudniają około 40 procent krajowej siły roboczej.

"Płaca minimalna w odzieżowym sektorze w Bangladeszu jest najniższa na świecie. Koszty życia wzrastają co roku o 10-15 procent, ale płace już nie" - mówi Ifti Islam z banku inwestycyjnego Asian Tiger Capital.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej