Rozmowa Kulturalna. Boże Narodzenie w malarstwie

- Motyw Bożego Narodzenia jest jednym z najwspanialszych dla malarzy - powiedziała w Rozmowie Kulturalnej Justyna Napiórkowska, historyk sztuki. 

2018-12-25, 13:12

Rozmowa Kulturalna. Boże Narodzenie w malarstwie
Boże Narodzenie Alessandro Turchiego, 1608 rok. Foto: Shutterstock/Renata Sedmakova

Posłuchaj

24.12.18 Rozmowa Kulturalna. Boże Narodzenie w malarstwie
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślała w Polskim Radiu 24 ekspertka, motyw narodzenia Chrystusa pojawia się w malarstwie już od IV wieku. - Wówczas pojawiły się pierwsze przedstawienia tego motywu - wskazywała historyk sztuki, dodając przy tym, że przedstawienia Bożego Narodzenia w malarstwie ewoluowały na przestrzeni wieków.

- Początkowo chodziło o narrację biblijną, opowiedzenie historii. Przy tym opowiadaniu historii bardzo wiele szczegółów miało znaczenie teologiczne i było elementem interpretacji, która w ówczesnych czasach obowiązywała. Przedstawienia Bożego Narodzenia bardzo często bazują na Ewangelii według świętego Łukasza, który był - można powiedzieć - ewangelistą rodzinnym, który w najbardziej osobisty sposób przyglądał się ziemskim losom Chrystusa, dając wiele szczegółów, didaskaliów, które później mogły prowadzić malarzy w ich interpretacjach - mówiła na naszej antenie Justyna Napiórkowska. 

- Ważna cecha, jaką na przestrzeni wieków możemy wyodrębnić, jeżeli chodzi o przedstawianie scen Bożego Narodzenia, to także adaptowanie dzieła nie tylko do wymogów teologicznych, ale również do ducha czasów. Artyści niejednokrotnie aktualizowali otoczenie, umiejscawiali Boże Narodzenie w swoich czasach. Szczególnie wyrazistym momentem w tym kontekście jest renesans - tłumaczyła ekspertka. 

Więcej w całej audycji. 

REKLAMA

Gospodarzem programu była Maja Kluczyńska

Polskie Radio 24/zz

-------------------------

Data emisji: 24.12.18 

Godzina emisji: 11.33

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej