Boże Narodzenie: Bóg przyszedł do ludzi jako bezbronne dziecko

25 grudnia przypada Boże Narodzenie, czyli uroczystość Narodzenia Pańskiego. To drugie co do ważności święto w liturgii chrześcijańskiej, które upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa, człowieka i Boga.

2018-12-25, 07:48

Boże Narodzenie: Bóg przyszedł do ludzi jako bezbronne dziecko
"Apokryfy Nowego Testamentu" to owoc ponad trzydziestu lat pracy ks. prof. Marka Starowieyskiego i jego współpracowników. Na podstawie książki powstało słuchowisko w reżyserii Waldemara Modestowicza. Foto: pixabay.com

Posłuchaj

Prymas Polski abp Wojciech Polak o Bożym Narodzeniu (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

Z okazji Bożego Narodzenia w południe papież Franciszek udzieli uroczystego błogosławieństwa "Urbi et Orbi" (miastu i światu). Papież wygłosi orędzie z balkonu Bazyliki świętego Piotra na Watykanie.

ZOBACZ SERWIS ŚWIĄTECZNY POLSKIEGO RADIA >>>

Noc, w którą Jezus przyszedł na świat, chrześcijanie uznają za szczególną, ponieważ Bóg objawił się jako małe i bezbronne dziecko.

Pierwsze oficjalne obchody świąt Bożego Narodzenia odbywały się w pierwszej połowie IV wieku, po wybudowaniu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

REKLAMA

W wigilię święta wierni przybywali na betlejemskie Pole Pasterzy, by całą noc czuwać w bazylice wzniesionej nad Grotą Narodzenia.

W 335 roku świętowanie Bożego Narodzenia dotarło z Betlejem do Rzymu, a potem do innych krajów.

Prymas Polski przypomina o słabych i cierpiących

Boże Narodzenie to nie jest jedynie piękna grudniowa opowieść - mówił w trakcie mszy pasterskiej prymas Polski abp Wojciech Polak. Tłumaczył, że choć "przyzwyczailiśmy” się do Bożego Narodzenia, musimy zrozumieć i uwierzyć, że Bóg rodzi się właśnie dziś, teraz. 

Metropolita gnieźnieński zaapelował też o otwarcie serc na ludzi słabych i cierpiących, a także na chorych i porzuconych przez innych, a także na szukających swego miejsca na tej ziemi przybyszów "uciekających przed wojną, głodem i śmiercią". 

REKLAMA

W swej homilii w gnieźnieńskiej katedrze prymas Polski podkreślał, że noc Bożego Narodzenia "to nie jest jedynie wzruszająca nas, kolejny już może raz, piękna grudniowa opowieść".

Prymas tłumaczył, że to, co wydarzyło się kiedyś, przed wiekami, dzieje się równocześnie właśnie dziś, teraz i tutaj. 

Prymas zwracając się do wiernych mówił, że wszyscy zgromadzili się w nocy w swoich świątyniach, by cieszyć się z narodzenia Pana i by kolejny raz w życiu przyjąć Bożą Nowinę z wiarą. Jesteśmy więc tutaj razem – mówił prymas - aby świętować Boże Narodzenie. Co to jednak znaczy, że mamy świętować Boże Narodzenie? – pytał hierarcha. 

- Trzeba może najpierw – jak wskazywał nam już w tych dniach papież Franciszek - odważnie otworzyć dziś nasze serca na prawdziwe światło, Jezusa Chrystusa: światło, które może oświecić życie i przemienić nasze ciemności w światło; światło dobra, które zwycięża zło; światło miłości, które przewyższa nienawiść; światło życia, które pokonuje śmierć; boskie światło, które przemienia wszystko i wszystkich w światło; światło naszego Boga: ubogiego i bogatego, miłosiernego i sprawiedliwego, obecnego i ukrytego, małego i wielkiego – tłumaczył abp Polak. 

REKLAMA

Zwracając się do wiernych prymas przestrzegał, by nie dawać się zatrzymywać "tak licznym, kuszącym nas swym blaskiem, światłom tego świata". 

Prymas zaznaczył również, że w naszych sercach nigdy "nie będzie Bożego Narodzenia, jeśli wciąż tkwić będziemy w rozdzielającej nas tak bardzo kłótni i sporze, w których z lubością wypominać będziemy sobie nawzajem nasze błędy i nadal śmiertelnie obrażać się jedyni na drugich". 

- Nie będzie to Boże Narodzenie, jeśli, tkwiąc w obojętności, nie będziemy chcieli rozpoznać i przyjąć Bożego oblicza w człowieku słabym i cierpiącym, w chorym i porzuconym przez innych, w przybyszu i szukającym swego miejsca na tej ziemi, w siostrze czy bracie uciekającym przed wojną, głodem i śmiercią. Nie będzie to, mówię wam, Siostry i Bracia, Boże Narodzenie, gdy i my, jak tamci wtedy w Betlejem, gdy Józef z Maryją szukali miejsca, może z lęku czy wygody, może ze strachu czy z gnuśności, zamkniemy się szczelnie jedynie w naszym własnym świecie, nie widząc ani sensu, ani potrzeby, by wyjść do drugich - mówił. 

Abp Polak przypomniał, że Boże Narodzenie co roku daje nam pewność, że "światło Boga jest mocniejsze niż nasza ludzka słabość, że nadal będzie świecić i świeci pomimo naszej ludzkiej nędzy; że wszelkie nasze grzechy, upadki i zło nie zniweczą Bożego światła, nie zagaszą go w tym świecie, bo jego jedynym źródłem jest On, Jezus Chrystus, Syn Boży, Mesjasz, Pan, Zbawiciel". 

REKLAMA

- Świętujmy więc, Siostry i Bracia, Boże Narodzenie. Świętujmy tę świętą noc i święty dzień, w którym Bóg w Jezusie Chrystusie Nowonarodzonym, w swoim nieskończonym miłosierdziu wszystkich nas przygarnął do siebie. Świętujmy, bo właśnie dziś narodził się nam Zbawiciel, którym jest Jezus Chrystus – podkreślił prymas.  

PAP/IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej