Odrzucenie umowy ws. Brexitu: ostrzeżenie przed posiadaniem brytyjskich aktywów

Po odrzuceniu przez Izbę Gmin umowy ws. Brexitu, bank UBS wydał rekomendacje dla inwestorów, w których radzi ograniczenie ryzyka wynikającego z posiadania brytyjskich aktywów, funtów szterlingów i obligacji rządowych.

2019-01-16, 11:23

Odrzucenie umowy ws. Brexitu: ostrzeżenie przed posiadaniem brytyjskich aktywów
Po odrzuceniu przez Izbę Gmin umowy ws. Brexitu, bank UBS wydał rekomendacje dla inwestorów, w których radzi ograniczenie ryzyka wynikającego z posiadania brytyjskich aktywów, funtów szterlingów i obligacji rządowych.Foto: shutterstock, Lightbox

Posłuchaj

Jakie konsekwencje odrzucenia umowy ws. Brexitu czekają Wielką Brytanię i biznes, mówią goście Polskiego radia 24./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Wieczorem brytyjska izba gmin odrzuciła wynegocjowaną przez Teresę May umowę rozwodową z unią europejską, a dziś odbędzie się głosowanie w sprawie votum nieufności wobec rządu.

Rynki finansowe podatne na niestabilność polityczną związana z niepewnością wokół Brexitu

Inwestorzy powinni ograniczyć "ekspozycję na brytyjskie aktywa, ponieważ rynki finansowe są podatne na niestabilność polityczną w związku z pogłębiającą się niepewnością dotyczącą wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej" - poinformował UBS.

Niepokój na rynku i jego zmienność nie ustaną, dopóki nie zostanie wypracowane konkretne rozwiązanie w sprawie brexitu - powiedział agencji Reutera ekonomista brytyjskiego oddziału UBS Dean Turner, tuż po glosowaniu w Izbie Gmin. "Rozsądnym posunięciem inwestorów byłoby ograniczeni ryzyka wynikającego z jakiejkolwiek ekspozycji" na brytyjskie walory - dodał Turner.

Jak mówi Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB, votum prawdomównie zostanie odrzucone.
I przypomina, że irlandzka partia, mniejszościowy koalicjant w partii konserwatywnej zapowiadała, że nie jest w jej interesie głosowanie za przyspieszonymi wyborami i nie wycofa swojego poparcia dla May, nawet w wypadku jej porażki.

REKLAMA

Czeka nas powrót do negocjacji

− Wydaje się, że czeka nas teraz powrót do negocjacji z Unią Europejską, May prawdopodobnie będzie chciała przedłużyć negocjacje o 3 miesiące i w tym okresie ma zostać zmieniony zapis dotyczący pozostawania w unii celnej, tak, aby przekonać sceptyków we własnej partii, że jednak to zmodyfikowane porozumienie warto oprzeć – mówi ekonomista.

Brexit wciąż wywołuje niepewność wśród firm

W dalszym ciągu w sprawie Brexitu pozostaje niepewność. Nie lubią jej inwestorzy, ale też firmy.

− Niektóre duże spółki, zwłaszcza z sektora finansowego, już przeniosły swoje siedziby do innych krajów - zwraca uwagę Michał Dembiński z Brytyjsko Polskiej Izby Handlowej.  

I przypomina, że wiele dużych, międzynarodowych  firm, wykorzystując korzystne regulacje celne rozwiązania podatkowe i prawne inwestowało w Wielkiej Brytanii.

Teraz, gdy Brexit stał się realny, nie wygląda to już tak różowo – mówi gość Polskiego Radia 24.

Karolina Mózgowiec, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej