W Sejmie głosowania m.in projektu o płatnościach bezpośrednich oraz uzupełnienie składu Trybunału Stanu

Dziś (17.01, g.9.00) ostatni dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi rządowym projektem nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Głosowania rozpoczną się o godz. 16.00. 

2019-01-17, 07:16

W Sejmie głosowania m.in projektu o płatnościach bezpośrednich oraz uzupełnienie składu Trybunału Stanu
Sejm RP. Foto: Shutterstock/Verconer

Posłuchaj

Dziś (17.01, g.9.00) ostatni dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi rządowym projektem nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. O szczegółach, Małgorzata Naukowicz/Informacyjna Agencja Radiowa
+
Dodaj do playlisty

Sejm ma też rozpocząć prace nad projektem ustawy o sieci badawczej Łukasiewicz. Jej głównym celem będzie prowadzenie prac badawczych kluczowych z punktu widzenia polityki kraju i komercjalizacja ich wyników oraz realizacja nowego modelu rozwojowego przedstawionego w Strategi na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 roku. 

O godz. 16.00 rozpocznie się blok glosowanie podczas którego Sejm  ma uzupełnić skład Trybunału Stanu. Dotychczasowy sędzia Robert Majka objął mandat poselski. Kandydatem na to stanowisko jest radca prawny Maciej Prostko. 

Pod głosowanie poddany zostanie projekt nowelizacji ustawy dot. płatności bezpośrednich. Zgodnie z nim możliwe będzie składanie e-wniosków na takich samych zasadach jak w ubiegłym roku. We wtorek projektem zajmowała się sejmowa komisja rolnictwa.

Posłowie wprowadzili jedną poprawkę, która polega na zmianie terminu wejścia w życie nowych przepisów. W projekcie było to 14 dni po ogłoszeniu ustawy, a zaproponowano datę - 15 lutego. To termin rozpoczęcia zbierania oświadczeń wniosków o dopłaty bezpośrednie.

REKLAMA

Podczas posiedzenia komisji wywiązała się dyskusja nt. potrzeby wprowadzenia takich przepisów. Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki poinformował, że jedyną zmianą w proponowanych przepisach jest to, że wszyscy rolnicy, niezależnie, czy składali wnioski w formie oświadczenia, czy też w formie elektronicznej dostaną z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spersonalizowany, częściowo wypełniony wniosek w formie papierowej, by jeszcze raz mogli zweryfikować zawarte w nim dane. Chodzi np. o wyznaczenie nowych obszarów ONW (tych o niekorzystnych warunkach gospodarowania), na które są dopłaty.

Jak tłumaczył wiceminister, uznano, że ze wdrażaniem e-wniosków nie trzeba "iść na skróty" i podjęto decyzje o wysłaniu do rolników wniosków papierowych. Będzie to kosztowało Agencję 2,7 mln zł, ale - jego zdaniem - to mniejszy koszt niż eliminacja ewentualnych błędów.

Projekt przedłuża na 2019 r. rozwiązanie - zastosowane w 2018 r. - polegające na umożliwieniu rolnikom, ubiegającym się o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), złożenia oświadczenia, w którym potwierdzą brak zmian wobec wniosku z roku poprzedniego, zamiast wniosku o przyznanie tych płatności.

W 2018 r. z możliwości tej skorzystało ponad 400 tys. rolników. Szacuje się, że w 2019 r. będzie to podobna liczba rolników, co stanowi ok. 30 proc. wszystkich beneficjentów systemu wsparcia bezpośredniego.

REKLAMA

Ponieważ 2019 r. jest dopiero drugim rokiem, w którym wszystkie wnioski o przyznanie pomocy mają być składane na elektronicznym formularzu, konieczne jest wydłużenie przejściowego rozwiązania, aby zapewnić sprawne wypełnienie tego obowiązku - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy.

 IAR, kw 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej