Zmiana na stanowisku przewodniczącego CSU w Niemczech. Horst Seehofer przestanie być liderem

Szef Chrześcijańskiej Unii Społecznej (CSU) i szef MSW Niemiec Horst Seehofer w sobotę potwierdził, że na odbywającym się w tym dniu zjeździe swojej partii w Monachium zrzeknie się stanowiska jej przewodniczącego.

2019-01-19, 12:56

Zmiana na stanowisku przewodniczącego CSU w Niemczech. Horst Seehofer przestanie być liderem

"Dziś, po ponad 10 latach, złożę urząd przewodniczącego CSU w ręce mojej partii" - napisał Seehofer na Twitterze.

"

Horst Seehofer Zmiany na stanowiskach to norma, nawet jeśli dotyczy to nas samych.

- Zmiany na stanowiskach to norma, nawet jeśli dotyczy to nas samych - powiedział chadek dziennikarzom tuż przed kongresem. Jak dodał, po początkowym smutku obecnie przeważa u niego "mieszanka wdzięczności i ulgi", bo szefowanie CSU to duża odpowiedzialność.

- Chodzi w końcu o istnienie pewnej politycznej wspólnoty - podkreślił.

Horst Seehofer żartobliwie wspomniał o horoskopie, który przeczytał w bawarskiej gazecie "Donaukurier" i według którego osoby spod jego znaku zodiaku "z pewnością nie stracą twarzy, jeśli zrewidują podjętą już wcześniej decyzję, a przeciwnie - zyskają szacunek".

REKLAMA

Jeden kandydat na szefa

Na zjeździe CSU w Monachium ma zostać wybrany nowy szef partii. Jedynym kandydatem na to stanowisko jest premier Bawarii Markus Soeder. 

- Jestem po prostu zadowolony, że dziś wysyłamy sygnał jedności - podkreślił Soeder po przybyciu na zjazd. - Mamy za sobą czas pełny zawirowań, po którym powoli, ale zdecydowanie dorastamy do nowej formy współpracy. Jest to jednak proces wymagający czasu - dodał.

"

Markus Soeder Mamy za sobą czas pełny zawirowań, po którym powoli, ale zdecydowanie dorastamy do nowej formy współpracy.

Jako gość w Monachium oczekiwana jest około południa przywódczyni siostrzanej partii CSU, chadeckiej CDU - Annegret Kramp-Karrenbauer.

Tarcia wokół polityki migracyjnej

O zamiarze ustąpienia ze stanowiska przewodniczącego partii na nadzwyczajnym zjeździe 19 stycznia Seehofer poinformował już w listopadzie. W wydanym wówczas komunikacie nie wspomniał, jak długo zamierza być ministrem spraw wewnętrznych Niemiec. Według źródeł DPA urząd może złożyć jeszcze przed końcem kadencji. 

REKLAMA

Na przewodniczącego CSU Seehofer został wybrany po raz pierwszy w 2008 r. W okresie od 2008 r. do marca 2018 r. był także premierem Bawarii, ale pod presją partii musiał przekazać ten urząd Soederowi. Pozostał szefem CSU i objął urząd federalnego ministra spraw wewnętrznych.

Seehofer kilkakrotnie doprowadził do poważnych napięć w koalicji rządzącej, złożonej z CSU, CDU i socjaldemokratycznej SPD. Większość tarć dotyczyła zbyt liberalnej zdaniem Seehofera polityki migracyjnej kanclerz Angeli Merkel, ale też Hansa-Georga Maassena, ówczesnego szefa niemieckiego kontrwywiadu BfV. 

CSU przestała rządzić samodzielnie

Seehofer poparł Maassena, mimo że ten wbrew stanowisku Merkel w publicznych wypowiedziach umniejszał skalę i wagę ksenofobicznych ekscesów w miejscowości Chemnitz na wschodzie kraju. Ostatecznie Maassen, którego dymisji domagała się SPD, został zmuszony do odejścia ze stanowiska.

W wyborach do bawarskiego parlamentu 14 października CSU zdobyła 37,2 proc. głosów. CSU, która wcześniej rządziła w Bawarii samodzielnie, musiała szukać koalicjanta - została nim centroprawicowa partia Wolni Wyborcy (FW).

REKLAMA

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej