Branża spirytusowa narzeka na zbyt dużą akcyzę. Hamuje eksport

Przemysł spirytusowy wymaga rozsądnej polityki akcyzowej – Warsaw Enterprice Institut zwraca uwagę, że podatek akcyzowy nakładany na wszystkie napoje alkoholowe w Polsce mocno przekracza unijne minimum.

2019-01-20, 15:22

Branża spirytusowa narzeka na zbyt dużą akcyzę. Hamuje eksport
Branża spirytusowa narzeka na zbyt dużą akcyzę. Hamuje eksport.Foto: pixabay

Posłuchaj

Polska wódka jest obłożona zbyt dużą i niesprawiedliwą akcyzą, hamującą eksport, uważa Witold Włodarczyk, prezesem Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Szczególnie restrykcyjnie traktowane są wyroby spirytusowe.

Polska wódka ma dobrą markę za granicą

Witold Włodarczyk, prezesem Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego podkreśla, że polski przemysł spirytusowy jest postrzegany na świecie jako typowo narodowa gałąź gospodarki, w dodatku dobrze jest tam oceniana.

− Polska znana jest za granicą z dobrej jakości wódki, mówi gość radiowej Jedynki.

Polski przemysł spirytusowy powinien zwiększyć eksport

Jak jednak dodaje, produkt ten wciąż wymaga promocji, gdyż polski rynek jest nasycony, i stąd tak duża potrzeba eksportu.

REKLAMA

Akcyza na wódkę za wysoka i niesprawiedliwa

− Aby jednak go zwiększać, to trzeba mieć środki na promocje i reklamę, a tym wydatkom mogą sprostać silne i bogate firmy. Tymczasem akcyza jest zbyt wysoka i przede wszystkim nie jest sprawiedliwie nałożona w relacji do innych wyrobów alkoholowych, jak np. do piwa – mówi Witold Włodarczyk.

Podwyższanie podatków na alkohol wzmacnia szarą strefę

Jak przypomina, podwyżka akcyzy na wyroby spirytusowe w 2014 r. udowodniła, że takie działania są kontrproduktywne, gdyż spadek sprzedaży był tak wysoki, że wpływy budżetowe z akcyzy zmniejszyły się w minionym okresie.

− Ponadto, wszelkie podnoszenie podatków, szczególnie akcyzy na wyroby alkoholowe powoduje, natychmiastowy rozwój szarej strefy, czarnego rynku i przestępczości gospodarczej – mówi gość radiowej Jedynki.

Szkocka whisky i francuski koniak w 90 proc. idzie na eksport

Jak dodaje, trzeba pamiętać oczywiście o szkodliwości spożywania alkoholu, i tu jego cena ma znaczenie, ale przykład podejścia Francji czy Szkocji może świadczyć o tym, że alkohol stanowi o wielkości eksportu w tych krajach.

REKLAMA

Przypomina, że i szkocka whisky i francuski koniak są w 90 procentach eksportowane.

Polska eksportuje tylko 18 proc. wyprodukowanej wódki

− Tymczasem w przypadku wódki, nasz eksport wynosi tylko 18 procent produkcji – podkreśla prezes ZPPPS.

− To zdecydowanie za mało, zważywszy, że jesteśmy największym producentem wódki w Unii Europejskiej. I gdy wpływy z eksportu alkoholu w krajach Unii wynoszą ponad 10 mld euro, to nasz udział zamyka się w wielkości …176 mln euro – mówi Witold Włodarczyk.

Aleksandra Tycner, jk  

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej