Jest projekt PiS dotyczący jawności zarobków w Narodowym Banku Polskim
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy dotyczący jawności zarobków w Narodowym Banku Polskim. Dokument jest dostępny na stronie internetowej Sejmu.
2019-01-23, 15:48
Projekt przewiduje, że prezes Narodowego Banku Polskiego opublikuje w Biuletynie Informacji Publicznej dane o wysokości wynagrodzeń osób zajmujących wyższe stanowiska kierownicze oraz prezesa, wiceprezesów i członków zarządu banku. W ocenie posłów Platformy Obywatelskiej, PiS proponuje "projekt o tajności wynagrodzeń w NBP".
Podczas konferencji prasowej Arkadiusz Myrcha mówił, że w propozycji PiS-u "są lakoniczne i niewiele wyjaśniające zapisy" dotyczące publikacji oświadczeń majątkowych. - Nie ma tam mowy o tym, ile zarobiły konkretne osoby, jaki to był czas, jaki to był zakres obowiązków. Jest tylko krótka lakoniczna informacja, że taka publikacja nastąpi - powiedział.
Stanisław Tyszka z Kukiz'15 zaapelował podczas konferencji prasowej o przyjęcie przepisów zaproponowanych przez jego klub. Jak powiedział, chodzi o to by - na wzór przepisów o Najwyższej Izbie Kontroli - odebrać prezesowi i zarządowi NBP możliwość kształtowania wynagrodzeń pracowników tego banku i przekazanie tej kompetencji do Sejmu.
Propozycja PiS
Prawo i Sprawiedliwość prezentowało założenia projektu podczas wczorajszej konferencji prasowej. Szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta mówił, że propozycja dotyczy części kształtowania wynagrodzeń, ich jawności i wysokości. Dodał, że chodzi o "wynagrodzenia prezesa, wiceprezesów oraz kadry kierowniczej NBP.
REKLAMA
- Nawiązujemy do artykułu 66 obecnej ustawy o Narodowym Banku Polskim, który mówi, że wynagrodzenie prezesa i wiceprezesów ustala się w oparciu o ogólne zasady kształtowania wynagrodzeń dla kierowniczych stanowisk w państwie. Natomiast wynagrodzenia pracowników NBP określa zarząd na podstawie przyjętego rozporządzenia - tłumaczył.
Dodał, że wynagrodzenia pracowników NBP określa zarząd na podstawie przyjętego rozporządzenia. Wyjaśnił, że maksymalne wynagrodzenie nie może przekroczyć 0,6-krotności wynagrodzenia całkowitego prezesa NBP. We wtorek 29 stycznia na posiedzeniu zbierze się sejmowa komisja finansów. Odbędzie się wówczas pierwsze czytanie wszystkich trzech wniesionych do Sejmu projektów dotyczących Narodowego Banku Polskiego.
msze
REKLAMA