Inwestorzy czekają na decyzję EBC. Na giełdach małe wahania
Najważniejszym wydarzeniem dla rynków będzie popołudniowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki pieniężnej w strefie euro. Na giełdach w Europie na razie małe wahania indeksów. WIG 20 na otwarciu wzrósł o 0,13 proc. i wyniósł 2410,22 pkt.
2019-01-24, 09:33
Analitycy nie spodziewają się, by teraz doszło do rewizji wcześniejszych zapowiedzi EBC postulujących rozpoczęcie normalizacji stóp procentowych jesienią 2019 roku. EBC poda komunikat po zakończeniu posiedzenia o 13.45, a o 14.30 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa tego banku, Mario Draghiego.
- W naszej ocenie dotychczasowe słabsze dane o aktywności - wskazujące na niższą dynamikę PKB w całym obszarze walutowym, a w niektórych jego krajach nawet techniczną recesję - będą niedostatecznym impulsem dla zmiany kierunku polityki - piszą analitycy ING.
- Prezes EBC Mario Draghi najprawdopodobniej dalej komunikować będzie chęć normalizacji polityki pieniężnej - jednorazowej podwyżki stopy depozytowej - w II połowie 2019 r. Jednak retoryka powinna wskazywać narastający rozdźwięk między poglądami prezesów narodowych banków. Odzwierciedleniem tych zmian będzie ocena ryzyka dla projekcji makroekonomicznej – dotychczas komunikowano zrównoważone ryzyko dla prognoz, ocena najprawdopodobniej zmieni się na negatywną - wskazują eksperci ING.
Przed decyzją EBC inwestorzy wcześniej poznają wskaźniki PMI z Europy, a po południu z USA.
Dane takie podali już Francuzi. We Francji PMI w przemyśle - na poziomie 51,2 pkt., był wyższy od konsensusu 50,0 pkt., a w usługach: 47,5 pkt. poniżej prognozowanych 50,5 pkt.
W czwartek amerykański Senat ma głosować nad dwiema konkurencyjnymi ustawami budżetowymi, mającymi na celu zakończenie "shutdownu", czyli częściowego zawieszenia pracy rządu federalnego.
Minister finansów USA Steven Mnuchin w komisji Kongresu przedstawi w czwartek skutki "shutdownu".
Przedłużający się w USA "shutdown" może negatywnie wpłynąć na wynik amerykańskiego PKB w I kw. - ocenił już doradca ekonomiczny prezydenta Trumpa - Kevin Hassett. Nie wykluczył on, że jeśli "shutdown" przeciągnie się do marca jest ryzyko zerowego wzrostu PKB w I kwartale.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że z wygłoszeniem tradycyjnego orędzia o stanie państwa wstrzyma się do zakończenia częściowego zawieszenia działalności rządu federalnego. Część urzędów federalnych w USA nie pracuje od 22 grudnia ub. roku.
REKLAMA
Na giełdach w Azji nadal małe ruchy na giełdach, prawie wszędzie jednak nieduże zwyżki, poza Tokio. W Japonii indeks Nikkei 225 stracił 0,09 proc. W Chinach wskaźnik SCI w górę o 0,46 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng ze zwyżką o 0,28 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI na plusie o 0,81 proc. W Indiach indeks Sensex zyskuje 0,03 proc.
PAP, kw
REKLAMA