Nowe przepisy dotyczące użytkowania wieczystego: paraliżu sprzedaży mieszkań nie ma
Mija miesiąc obowiązywania ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Urzędy gmin z większym lub mniejszym sukcesem próbują uporać się z wnioskami o wydanie zaświadczeń o przekształceniu. Narzekają na dodatkowe obowiązki, mało pracowników i skomplikowane kwestie prawne.
2019-02-02, 13:46
Posłuchaj
Bez zaświadczenia teoretycznie można sprzedać mieszkanie z rynku wtórnego, w praktyce mogą być jednak z tym problemy.
- Paraliżu w obrocie nieruchomościami nie ma, choć ciągle jest dużo wątpliwości w jakim zakresie potrzebne są zaświaczenia, Krajowa Rada Notarialna jak i minister sprawiedliwości stoja na stanowisku, że zaświadczenia nie są potrzebne do tego aby sprzedać nieruchomość, ale wielu notariusz oczekuje takiego zaświadczenia - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.
Szczęśliwie początek roku jest czasem kiedy i tak do transakcji dochodzi rzadziej.
Jeśli ktoś sprzedaje mieszkanie, może się starać o wydanie zaświadczenia w ciągu 30 dni. W mniejszych miastach, gdzie obrót nieruchomościami jest niewielki, dokument można dostać szybciej.
Poślizg może być w największych miastach.
REKLAMA
W Warszawie - w Śródmieściu i na Woli żadne zaświadczenie jeszcze nie zostało wydane i na rozpatrzenie tych pierwszych wniosków trzeba jeszcze trochę poczekać. - Na Ochocie pierwsze zaświadczenia zostały wystawione wczoraj.
- Pierwszych około 30 takich zaświaczeń dostało wystawiony ale nie dotyczyły one skomlikowanych sytuacji prawnych - mówi rzecznik urzędu dzielnicy Monika Beuth - Lutyk.
- Część notariuszy nie wymaga zaświadczeń, choć pytanie czy ich ocenę podzielą orzecznicy w sądach wieczystoksięgowych - mówi Lech Borzemski, członek Krajowej Rady Notarialnej.
Na wpis do księgi wieczystej w niektórych miastach czeka się nawet pół roku. Brak zaświadczenia może jeszcze tę procedurę wydłużyć.
REKLAMA
W piątek Senat przyjął nowelizację ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Dotyczy ona wysokości bonifikat przy jednorazowej opłacie przekształceniowej, a także przekształcania terenów pod garażami i miejscami postojowymi.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Karolina Mózgowiec, kw
REKLAMA