Prezydent: nikt nie wyobraża sobie polskiego wojska bez kapelana

Fundamentem silnej armii jest żołnierz zmotywowany do największych poświęceń, w budowaniu tego fundamentu wielką pomoc stanowią kapelani głoszący słowo Boże i towarzyszący żołnierzom na polu walki - powiedział w katedrze polowej Wojska Polskiego biskup polowy Józef Guzdek. W obchodach 100. rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce wziął udział prezydent RP.

2019-02-05, 13:36

Prezydent: nikt nie wyobraża sobie polskiego wojska bez kapelana
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio (L) i prezydent Andrzej Duda (C) podczas odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej ks. prał. Achillesa Rattiego, wizytatora a następnie pierwszego nuncjusza Stolicy Apostolskiej w Polsce, późniejszego papieża Piusa XI. Tablicę poświęcono przed uroczystą mszą świętą, 5 bm. w warszawskiej . Foto: PAP/Jakub Kamiński

Chyba nikt sobie nie wyobraża prawdziwego polskiego wojska bez polskiego kapelana, bez księdza, który daje duchowe wsparcie - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce.

- Kapelan nie idzie z żołnierzami po to, żeby walczyć z bronią w ręku, kapelan idzie po to, by być z żołnierzem, służąc Bogu, ojczyźnie, człowiekowi - mówił prezydent podczas uroczystości w katedrze polowej Wojska Polskiego.

Podkreślał również rolę duchowego i moralnego wsparcia, które - jak mówił - kapelan ma nieść żołnierzom.

REKLAMA

- Chyba nikt sobie nie wyobraża prawdziwego polskiego wojska bez polskiego kapelana, bez księdza, bez tego, kto daje duchowe wsparcie, kto jest w jakimś sensie tym przedstawicielem opatrzności, do którego można pójść, można się zwierzyć z najtrudniejszych rzeczy z największych kłopotów i uzyskać wsparcie, który zawsze powie:  "idź i czyń swoją powinność" - podkreślił Andrzej Duda.

Kadrynał Nycz: trzeba docenić ofiarę i męstwo

Kard. Nycz powiedział, że na uroczystość 100-lecia Ordynariatu Polowego WP należy spojrzeć w szerszej perspektywie obchodów 100-lecia niepodległości Polski. - To dochodzenie do państwa niepodległego, pełnego, wolnego, trwało kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat. I w tym kontekście dopiero możemy pojąć i zrozumieć, jak wielkie znaczenie i wagę miało ustanowienie biskupstwa polowego - powiedział.

Metropolita warszawski podkreślał determinację osób, które walczyły o wolną, niepodległą ojczyznę.

- W tym kontekście trzeba docenić męstwo i ofiarę żołnierzy odradzającej się Polski, którzy pierwotnie walcząc na trzech frontach, mieli jeden wspólny cel: wywalczyć, odzyskać wolną, niepodległą Polskę. Trzeba podziwiać mądrość dowódców, ich wielkie umiłowanie ojczyzny. Ale trzeba także podziwiać wielką mądrość Ojców Założycieli II Rzeczypospolitej, niepodległej Polski, którzy miłość do ojczyzny stawiali tak wysoko, że nawet głębokie podziały polityczne i światopoglądowe między nimi nie potrafiły im przysłonić tego celu, dla którego potrafili mimo trudności wspólnie pracować, aby ten cel osiągnąć - powiedział. Dodał, że podziw budzi także sposób tworzenia struktur, instytucji, bez których państwo nie może funkcjonować, np. Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Kard. Nycz przypomniał sylwetki wizytatora apostolskiego ks. Achille Rattiego oraz pierwszego biskupa Wojska Polskiego abp Stanisława Galla. Zastanawiając się nad źródłem mądrości Achille Rattiego, kard. Nycz przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że "właściwym kryterium jest miłość do ojczyzny".

- Nie ma innej motywacji, pełniejszej, głębszej, większej, jak bezgraniczna miłość do ojczyzny. Wszystko inne jest wtórne, jakby dodane. Z tej miłości do ojczyzny rodzi się ta rozumiana mądrze propaństwowość i wojska, i żołnierzy, i kapelanów, którzy muszą uczestniczyć w kształtowaniu miłości ojczyzny, wspominaniu o niej, ale równocześnie uczestniczyć w tym kształtowaniu wiary, która otwiera na wartości, które są niezbędne do tego, żeby służyć ojczyźnie, ale (także - PAP) żeby kapelan mógł skutecznie i owocnie być dla wszystkich żołnierzy i służyć wojsku swoją posługą duchową, duszpasterską, ale także swoją posługą otwierającą na wartości, które płyną z wiary - powiedział kard. Nycz.

PAP/IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej