Przekształcenie użytkowania na własność: bonifikaty wg stawek samorządowych. Prezydent podpisał nowelizację ustawy
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Nowelizacja pozwala na zrównanie stawek procentowych bonifikat gruntów skarbowych z samorządowymi.
2019-02-12, 16:51
Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów ma m.in. pozwolić na zrównanie stawek procentowych bonifikat od opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu udzielanych przez jednostki samorządu terytorialnego i Skarb Państwa.
Wyższa bonifikata uchwalona przez samorząd zostanie automatycznie „przeniesiona” przez wojewodę na grunty skarbowe
Jeżeli lokalny samorząd zdecyduje o wyższej bonifikacie niż 60 proc. proponowanych przez Skarb Państwa, to automatycznie na tym terenie zostanie ona podwyższona przez wojewodę do "samorządowego" poziomu.
Jednolite zasady przekształcenia gruntów pod garażami
Nowelizacja ujednolica też zasady dotyczące udzielania bonifikat na przekształcenie gruntów pod garażami i miejscami postojowymi.
Samorządom daje możliwość udzielenia bonifikaty na przekształcenie gruntów pod garażami, czy miejscami postojowymi w sposób jednoznaczny, natomiast na gruntach Skarbu Państwa takie bonifikaty będą wynikały wprost z ustawy.
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność możliwe od 1 stycznia 2019 r.
Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwiła ustawowe przekształcenie z dniem 1 stycznia 2019 r. we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.
Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to 20 opłat rocznych, które trzeba zapłacić za własność.
REKLAMA
W Polsce jest 2,5 mln nieruchomości podlegających przekształceniu
Szacuje się, że w Polsce jest ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości na gruntach Skarbu Państwa, kolejnych ok. 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych.
Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
PAP, jk
Polecane
REKLAMA