Konferencja bliskowschodnia w Warszawie. "Każde państwo ma swoje interesy"

- Każdy z uczestników będzie grał na swój własny interes - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo z Defence24.pl. Na naszej antenie o znaczeniu konferencji bliskowschodniej mówili również dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas i prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

2019-02-13, 11:46

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie. "Każde państwo ma swoje interesy"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Popartic/Shutterstock.com

Posłuchaj

13.02.19 Dr Jacek Raubo: każdy z uczestników konferencji bliskowschodniej będzie grał na swój własny interes
+
Dodaj do playlisty

W dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie. W spotkaniu, które rozpocznie się w środę wieczorem, wezmą udział między innymi wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Zdaniem dra Jacka Raubo, poszczególni uczestnicy konferencji "będą grali na swój własny interes". - Wydaje się, że definiując agendę, chcemy spojrzeć na Bliski Wschód w wymiarze zero-jedynkowym, że coś jest dobre albo złe. Należy jednak pamiętać, że w konkretnych sprawach, takich jak sytuacja w Syrii czy Jemenie, są pragmatyczne rozgrywki wewnątrz konkretnych grup państw czy podmiotów, które na pierwszy rzut oka ze sobą współpracują - tłumaczył ekspert. 

W ocenie publicysty Defence24.pl, Iran - którego przedstawiciele nie wezmą udziału w konferencji bliskowschodniej - ma w swoim regionie państwa, które nie są nastawione do niego przychylnie. - Iran poprzez pryzmat różnego rodzaju zagrożeń może być definiowany jako wyzwanie dla wielu krajów, nie tylko dla Izraela. To mogą być wyzwania konwencjonalne, związane z rozwojem broni rakietowej, a z drugiej strony są takie sprawy, jak relacja Teheranu z Hezbollahem - wskazywał dr Raubo. W jego opinii, w kontekście napięć na Bliskim Wschodzie, "nie należy przeszacowywać potencjału saudyjskiego". - Z jednej strony Arabia Saudyjska wykonała olbrzymi skok w zakresie technologii pozyskanych dla własnych sił zbrojnych i ma silne zaplecze surowcowe, ale z drugiej, jeżeli spojrzymy na efektywność różnego rodzaju działań, nie lekceważyłbym Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Patrzyłbym na całą rozgrywkę bliskowschodnią w wymiarze kilku państw będących w kontrze do Iranu - mówił gość PR24. 

Dr Krzysztof Liedel z kolei na naszej antenie odniósł się do organizacji konferencji bliskowschodniej przez Polskę. Jego zdaniem, może to być w przyszłości problem dla Warszawy, w kontekście ewentualnego zagrożenia terrorystycznego. - Dopóki konferencja nie zafunkcjonowała w obiegu medialnym, wiele osób na Bliskim Wschodzie nie słyszało o istnieniu Polski; mam na myśli np. osoby zaangażowane w działalność terrorystyczną. Po konferencji już niestety Polskę zaczną kojarzyć - oceniał ekspert, zauważając przy tym, że samo spotkanie jest testem dla rodzimych służb, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo. - Zorganizowanie kolejnej dużej imprezy w Polsce to szansa na to, by służby zdobyły doświadczenie - wskazywał dr Liedel. 

REKLAMA

Natomiast prof. Daniel Boćkowski z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu w Białymstoku zwrócił uwagę, że strona amerykańska wysłała do Warszawy swój najważniejszy "garnitur".

- Ludzie reprezentujący USA są odpowiedzialni za politykę bliskowschodnią Stanów Zjednoczonych. Mają zrealizować określony plan. Jaki? Dowiemy się w najbliższych dniach. Warto zauważyć, że początkowo na konferencji Iran miał być wyniesiony do rangi największego zagrożenia dla Bliskiego Wschodu. Spotkało się to z ostrą reakcją wielu krajów. Dlatego Amerykanie, na swój sposób, wycofali się z tego. Mimo tego będzie to wydarzenie, na którym kwestie Iranu zostaną odmienione przez wszystkie przypadki ponieważ zestaw zaproszonych państw jest jednoznacznie antyirański - dodał. 

Do tematu odniósł się również Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.

REKLAMA

W konferencji bliskowschodniej mają uczestniczyć przedstawiciele około sześćdziesięciu krajów, w tym wszystkich państw Unii Europejskiej oraz jedenastu krajów Bliskiego Wschodu. W Polsce pojawią się też delegacje z Australii, Nowej Zelandii czy Korei Południowej. Główne tematy dyskusji to wojna w Syrii, konflikt izraelsko-palestyński, pomoc humanitarna, uchodźcy, broń masowego rażenia i terroryzm.

Więcej w rozmowach z ekspertami. 

Gospodarzami audycji byli Ryszard Gromadzki i Krzysztof Grzybowski.  

Polskie Radio 24/zz

REKLAMA

---------------------------------

Data emisji: 13.02.19

Godzina emisji: 10.09, 11.09, 13.09

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej