Opinie po konferencji bliskowschodniej. "Trzeba walczyć o narrację"
Równolegle do konferencji bliskowschodniej w Soczi odbyło się spotkanie prezydentów Turcji, Iranu i Rosji, które, zdaniem Macieja Jastrzębskiego, wpisuje się do polityki Władmira Putina, by "organizować alternatywne przedsięwzięcia". Jacek Raubo ocenił zawiłe relacje międzynarodowe na Bliskim Wschodzie i mówił o tym, jak w wymiarze medialnym należy przedstawiać takie wydarzenia jak szczyt w Warszawie. Do tematu odniósł się również Łukasz Jasina, ekspert PISM.
2019-02-15, 14:40
Posłuchaj
Rosja, Turcja i Iran nadal będą podejmować wspólne działania na rzecz uregulowania sytuacji w Syrii - oświadczyli prezydenci tych krajów. Władimir Putin, Recep Tayyip Erdogan i Hasan Rowhani spotkali się w Soczi w dzień konferencji bliskowschodniej w Warszawie.
Powiązany Artykuł
Kto z kim rywalizuje, a kto współpracuje na Bliskim Wschodzie?
Korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski zaznaczył, że "nie doszukiwałby się w samym spotkaniu prezydentów Rosji, Turcji i Iranu niczego nadzwyczajnego, dlatego, że oni regularnie spotykają się od 2015 roku w różnych częściach świata". - To właściwie nie jest już nieformalna, a formalna koalicja, która działa w Syrii - powiedział dziennikarz nawiązując do szeregu umów, które te kraje podpisały.
- Władimir Putin będzie próbował organizować alternatywne przedsięwzięcia do tych, których inicjatorami jest strona amerykańska. To wpisuje się w politykę, którą zapoczątkował w kampanii wyborczej w 2012 roku, kiedy ponownie ubiegał się o urząd prezydenta Rosji mówiąc, że skoncentruje swoje działania na tym, by odebrać światowe przywództwo Stanom Zjednoczonym, bo świat nie może być jednobiegunowy, jeden kraj nie może o wszystkim decydować. Trzeba więc stworzyć alternatywę dla Waszyngtonu, którą ma być Moskwa - powiedział Maciej Jastrzębski.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Ryszard Czarnecki: cieszę się, że konferencja bliskowschodnia odbywa się w Polsce
Dziennikarz Polskiego Radia mówił też o tym, że konferencja bliskowschodnia wzbudziła niewielkie zainteresowanie rosyjskich mediów. Pojawiły się "krótkie informacje o tym, że takie przedsięwzięcie zostało podjęte przez Polaków i Amerykanów w Warszawie". Dodał, że alternatywne spotkanie trójkąta Rosja-Turcja-Iran również nie było głośno komentowane w miejscowych mediach.
Jacek Raubo: o narrację trzeba walczyć
Dr Jacek Raubo (Defence 24 i UAM w Poznaniu) jest zdania, że "kluczowym wymiarem jest walka o wymiar informacyjny". - Wydaje mi się, że powinniśmy się nie bać sformułowania, że sam szczyt i jego decyzje polityczne i dyplomatyczne to jedno, a efekt końcowy w postaci wygrania narracji to drugi element - powiedział.
REKLAMA
Wykładowca dodał, że ważne jest "zaplecze lobbystyczne, zaplecze w kontekście kontaktu z mediami globalnymi". - Wymiar tylko rzecznika prasowego, konferencji prasowej czy materiałów może być niewystarczający. O tę narrację trzeba walczyć.
Powiązany Artykuł
Piotr Apel po słowach Andrei Mitchell: nie akceptuję plucia na Polskę
- Często zapominamy, że dziś w wymiarze mediów globalnych walka toczy się o to, jak będziemy postrzegani, jak zostaniemy ocenieni. Kluczowe jest rozszerzenie koncepcji oddziaływania państwa - powiedział. Zdaniem Jacka Raubo oddziaływać powinni "nie tylko dyplomaci i nasze instytucje", ale trzeba też prowadzić "działania zakulisowe w wymiarze kluczowych struktur lobbystycznych w Waszyngtonie, Tel-Awiwie, Jerozolimie". - Nie możemy jednak nie doceniać tego, co już funkcjonuje w Polsce, tych analityków, którzy już biorą udział w dyskusjach z partnerami globalnymi - powiedział.
Łukasz Jasina: konferencja bliskowschodnia to bardzo wydarzenie dla stosunków polsko-amerykańskich
Lukasz Jasina stwierdził, że "w końcu Polska nauczyła się organizować polityczne eventy o charakterze globalnym". - Z niewiadomych powodów w ciągu ostatnich 30 lat tego nie robiliśmy. Bierzemy w ten sposób odpowiedzialność za światową politykę - zaznaczył ekspert. Gość programu zauważył również, że konferencja bliskowschodnia to bardzo ważne wydarzenie w bilateralnych relacjach polsko-amerykańskich. - Pamiętajmy, że w marcu zapadnie ostateczna decyzja, co do ostatecznego zwiększania obecności militarnej Stanów Zjednoczonych w naszym kraju - dodał.
REKLAMA
Gość programu odniósł się również do słów Andrei Mitchell, amerykańskiej dziennikarki NBC, która prowadząc relację z Warszawy stwierdziła, że "podczas powstania w getcie warszawskim Żydzi przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi". - wypowiedź pani Mitchell jest owocem tego, że przez ostatnich 30 lat zrobiliśmy zbyt mało, żeby na świecie utrwaliła się historyczna prawda. Nikt inny za nas tego nie zrobi. Łukasz Jasina stwierdził, że amerykańska dziennikarka przeprosiła nas w prowizoryczny sposób i nie można tego uznać za szczery gest.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadził Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/msze/jp
REKLAMA
----------------------------
Data emisji: 15.02.2019
Godzina emisji: 10.09, 15.35
REKLAMA