Dziedzictwo regionu. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Ostrołęckie Muzeum zostało powołane do istnienia w grudniu 1975. Zbiory Muzeum liczą obecnie ponad 14 tys. muzealiów i 7 tys. zgromadzonych w muzealnej bibliotece książek. O Muzem Kultury Kurpiowskiej (MKK) w Ostrołęce mówili w PR24: Krzysztof Augustyniak, historyk, regionalista i  Joanna Zyśk, historyk z Działu Historyczno-Artystycznego MKK.

2019-02-17, 12:44

Dziedzictwo regionu. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Muzeum Kultury Kurpiowskie w Ostrołęce . Foto: facebook.com/MuzeumKulturyKurpiowskiej

Posłuchaj

17.02.19 Słowem Niepodległa. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce cz. 1
+
Dodaj do playlisty

Joanna Zyśk podkreśliła, że muzeum troszczy się o kulturę kurpiowską. - Kultywujemy kulturę kurpiowską, mówimy o niej. W muzeum gromadzimy różne przedmioty związane z tą kulturą – wskazała gość PR24.

- Najbardziej charakterystycznym elementem kobiecego stroju kurpiowskiego jest tzw. czółko, które nosiły tylko panny. W naszym stroju regionalnym pojawiają się również bursztyny. Mamy nasz własny kopalny bursztyn na Kurpiach - zauważyła historyk.

Natomiast Krzysztof Augustyniak mówił o popiersiu Józefa Bema, upamiętniającym bitwę pod Ostrołęką podczas powstania listopadowego. - Kiedy bitwa dobiega końca, a wojsko było zdezorganizowane to wówczas bateria artylerii lekkokonnej dowodzona przez ppłk Bema dokonała bohaterskiej szarży czym wywarła wrażenia na Rosjanach. Pokazuje to, że mogliśmy pokusić się o zwycięstwo - powiedział historyk.

- Ostrołęka to również powstanie kościuszkowskie. Tutaj tak naprawdę rozpoczęła się ta insurekcja - wskazał regionalista.

REKLAMA

Więcej w całym nagraniu.

Audycję "Słowem Niepodległa" prowadził Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/ras

-----------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 17.02.2019

Godzina emisji: 11.05, 11.37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej