Pallotyn o pedofilii w Kościele: zniszczyli drugiego człowieka i nadużyli zaufania do Kościoła

W Watykanie trwa spotkanie z udziałem przewodniczących ponad stu episkopatów poświęcone walce z pedofilią w Kościele. - Największe oszustwo polega na tym, że imię Boga zostało wykorzystane do tego, żeby skrzywdzić ludzi. Zostaje wykorzystany Bóg i instytucja Kościoła - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Grzegorz Kurp.  

2019-02-22, 13:30

Pallotyn o pedofilii w Kościele: zniszczyli drugiego człowieka i nadużyli zaufania do Kościoła
Watykan. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

22.02.2019: Ksiądz Grzegorz Kurp o pedofilii w Kościele
+
Dodaj do playlisty

Papież powiedział, że w obliczu plagi nadużyć seksualnych popełnionych przez ludzi Kościoła wobec nieletnich, trzeba się wsłuchać w głos Ducha Świętego i ofiar, które domagają się sprawiedliwości. „Spoczywa na nas ciężar odpowiedzialności, która zobowiązuje nas do szczerej i pogłębionej dyskusji o tym jak stawić czoło temu złu w Kościele i w świecie”. Papież podkreślił, że wierni oczekują konkretnych i skutecznych środków przeciwdziałania.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że jest kilka powszechnie znanych prawd o pedofilii w Kościele. Wiadomo, że jest to zbrodnia i grzech. Nie jest też tajemnicą, że za pedofilią stoją także ludzie Kościoła. Według księdza Grzegorza Kurpa, obecnie "chodzi o budowanie świadomości i osiągnięcie pewnych konkluzji", a także o "odbudowa i ochronę wizerunku Kościoła".

- Najważniejsze, żeby sobie uświadomić, że przez nadużycia seksualne duchownych, oni zniszczyli drugiego człowieka i nadużyli zaufania do Kościoła. Nadużyli bycia osoba konsekrowaną - powiedział ks. Kurp. Według gościa PR24 "największe oszustwo polega na tym, że imię Boga zostało wykorzystane do tego, żeby skrzywdzić  drugiego cżlowieka". "Zostaje wykorzystany Bóg i instytucja Kościoła" - przypomniał. Jednocześnie ks. Grzegorz Kurp podkreślił, że Kościól nie jest instytucją najbardziej dotkniętą problemem pedofilii.

- Należy wierzyć, że dzięki otwartości Kościoła ten problem zostanie zauważony także w innych środowiskach. Nie można odkładać na bok ludzkiej krzywdy - powiedział. 

REKLAMA

W spotkaniu bierze udział 190 uczestników, w tym przewodniczący 113 episkopatów i 22 zgromadzeń zakonnych. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało 21 punków przedstawionych przez Ojca Świętego uczestnikom spotkania. Obrady potrwają do niedzieli, wtedy podsumuje je papież. Na czele polskiej delegacji stoi metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.


Goście PR24: ks. dr Grzegorz Kurp, filozof, Pallotyn

Audycję prowadził Antoni Trzmiel

Polskie Radio 24/jp

REKLAMA

-----------------------------

Data emisji: 22.02.2019

Godzina emisji: 13:33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej