Wiceminister finansów o "piątce Kaczyńskiego": wyzwanie, któremu trzeba sprostać

- Wdrożenie tego typu zmian wymaga szczegółowego przeglądu zarówno od strony przychodowej (...), jak i wydatkowej w budżecie państwa. Istotne, żeby to finansowanie nowych rozwiązań nie spowodowało przekroczenia norm deficytu - mówił w Polskim Radiu 24 o źródłach finansowania "piątki Kaczyńskiego" wiceminister finansów Filip Świtała. Dodał, że to "wyzwanie, któremu trzeba sprostać".

2019-02-26, 12:20

Wiceminister finansów o "piątce Kaczyńskiego": wyzwanie, któremu trzeba sprostać
Filip Świtała. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

26.02.2019 Filip Świtała: "piątka Kaczyńskiego" to dla nas wyzwanie; musimy mu sprostać
+
Dodaj do playlisty

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło nowe propozycje programowe. Na tak zwaną "piątkę Kaczyńskiego" składają się: rozszerzenie programu Rodzina 500 Plus na pierwsze dziecko, jednorazowy dodatek dla emerytów w wysokości 1100 złotych, zerowy PIT dla osób do 26. roku życia, obniżenie kosztów pracy i przywrócenie komunikacji autobusowej do najmniejszych miejscowości w Polsce.

Filip Świtała przyznał, że "tak istotne zmiany są wyzwaniem dla finansów publicznych" i zapowiedział "przegląd od strony przychodowej i wydatkowej w budżecie". Zaznaczył, że ważnym jest, aby "finansowanie nowych rozwiązań nie spowodowało przekroczenia norm deficytu (wynoszą one 3 proc. PKB). - Będziemy robić wszystko, żeby nie przekroczyły (tych norm). To wyzwanie, któremu musimy sprostać - dodał.

Gość PR24 zaznaczył też, że nie wszystkie zmiany należy realizować z budżetu. Wymienił kwestie "trzynastek" dla emerytur. - Być może uda się ją sfinansować z dochodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który ma teraz bardzo dobrą sytuację przychodową - mówił Filip Świtała.

Wiceszef resortu finansów odniósł się również do uszczelnienia systemu podatkowego, które ma wspomóc realizację politycznych celów PiS. Mówił, że ministerstwo "większe nadzieje pokłada w nowoczesnych technikach informacyjnych". - Dzięki tym systemom mamy znacznie lepszą ściągalność podatków. Gołym okiem to widać, nikt nie może temu zaprzeczyć: jeśli chodzi o CIT i PIT mamy wzrost, dla VAT rok 2018 był rekordowy - wskazał Filip Świtała.

REKLAMA

- To jest oczywiste, że budżet, w podstawowej swojej części, jest finansowany z podatków wszystkich obywateli. My, jako obywatele, podejmujemy decyzję, że będziemy redystrybuować środki w taki lub inny sposób, bo na przykład uważamy, że jest konieczność wsparcia osób w bardzo złej sytuacji i wspieramy emerytów - powiedział również wiceszef ministerstwa finansów.

- To decyzja, która jest podejmowana na poziomie politycznym przez wyborców i ich reprezentantów - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Rozmawiała Anna Grabowska.

REKLAMA

Polskie Radio 24/msze, IAR

-------------------------------

Data emisji: 26.02.2019

Godzina emisji: 11.36

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej