W siedzibie Polskiego Radia spotkanie Komitetu Technicznego EBU. Tematem m.in. cyfryzacja
Omówienie najnowszego raportu na temat cyfryzacji radia i rozmowa o planach dalszego wykorzystania nowych technologii w mediach - to główne cele dwudniowego spotkania Komitetu Technicznego EBU - Europejskiej Unii Nadawców. Rozmowy rozpoczęły się o 9.00 w siedzibie Polskiego Radia.
2019-02-28, 08:02
Do Warszawy przyjechali przedstawiciele europejskich nadawców publicznych, zrzeszonych w EBU. Polskie Radio reprezentuje dyrektor techniczny rozgłośni Józef Wacnik.
Rozmowy mają dotyczyć m.in. raportu EBU na temat cyfryzacji.
Zobacz więcej: Raport EBU. Cyfryzacja przyszłością radia
Polskie Radio pionierem cyfryzacji
Polskie Radio od kilku lat intensywnie rozwija nadawanie w technologii cyfrowej DAB+. Radiowa emisja cyfrowa została uruchomiona 1 października 2013 roku. Obecnie wszystkie kanały Polskiego Radia nadawane są cyfrowo, a dodatkowo: Czwórka, Polskie Radio Dzieciom oraz Polskie Radio Chopin działają wyłącznie w technologii DAB+.
REKLAMA
Publiczna rozgłośnia planuje dalej rozwijać nadawanie w tym formacie i planuje rozbudowę oferty kanałów cyfrowych oraz sieci przekaźnikowej, tak by zasięg "cyfry" objął 81,6 procent ludności kraju. Proces ma zająć trzy lata, na razie plany zostały przedstawione na sejmowej komisji.
"Cyfra" ma sporo plusów
Radio cyfrowe to nie tylko lepsza jakość dźwięku, ale też bogatsza oferta programowa. Za pomocą technologii cyfrowej do odbiorników można przesyłać także dodatkowe informacje, na przykład dotyczące ramówki. "Cyfra" to również dodatkowe usługi, m.in. możliwość sygnalizacji i przesyłania informacji o zagrożeniach katastrofami naturalnymi czy spowodowanymi przez człowieka.
Sojusz europejskich nadawców
Europejska Unia Nadawców jest wiodącym na świecie sojuszem mediów publicznych. EBU działa na ich rzecz, dążąc do utrzymania ich nieodzowności i wyjątkowego statusu na lokalnych i międzynarodowych rynkach. W jej skład wchodzi 117 organizacji medialnych z 56 krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, a dodatkowo 33 organizacje zrzeszone z Afryki, Azji, Oceanii i obu Ameryk.
Członkowie EBU obsługują ponad 2000 kanałów telewizyjnych, radiowych i internetowych oraz oferują treści na innych platformach. Razem docierają do ponad miliarda ludzi na całym świecie, nadając w ponad 160 językach.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, komunikat, md
REKLAMA