Powstanie nowy indeks mierzący poziom naszego życia i rozwoju?

Co będzie mierzył Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju, tłumaczył w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

2019-02-28, 18:18

Powstanie nowy indeks mierzący poziom naszego życia i rozwoju?
Nowy indeks ma mierzyć nie tylko produktywniej, ale i poziom naszego życia.Foto: pixabay

Posłuchaj

O nowym Indeksie Odpowiedzialnego Rozwoju mówi w radiowej Trójce Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego./Arkadiusz Ekiert/.
+
Dodaj do playlisty

Dziś w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych zaprezentowano nowy indeks rozwoju gospodarczego przygotowany dla 162 gospodarek świata, będący alternatywą dla Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Nowy miernik o nazwie Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju, uwzględnia nie tylko czynniki finansowe, ale m.in. rozwarstwienie społeczne i długość życia.

Jak mówi gość radiowej Trójki Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nie oznacza, że PKB jest złym wskaźnikiem.

− To dobry wskaźnik, wykorzystywany do analizy stanu gospodarki – jej produktywności, usług, w sferze przedsiębiorstw – mówi gość Trójki.

REKLAMA

Jak dodaje, jest on wykorzystywany również do określania poziomu dobrobytu, poziomu i jakości życia.

I podkreśla, że coraz częściej dyskutuje się, co tak naprawdę mierzyć żeby określać przyszłość nowych pokoleń, określać poziom życia i szczęścia społeczeństw.

− Te czynniki stają się coraz bardziej istotne w państwach rozwiniętych, do których zaliczana jest również Polska. Stąd inne czynniki, nie tylko gospodarcze, odgrywają w dzisiejszych czasach coraz większą rolę – mówi Piotr Arak.

Polska według miar nowego indeksu zajęła 29 miejsce na świecie. I jak tłumaczy Piotr Arak, największy wpływ na tę pozycję miała konsumpcja indywidualna, mierzona wskaźnikiem PKB per capita, który określa ile kupujemy i na co nas stać.  

REKLAMA

Do tego dochodzi czynnik nierówności, mierzący rozłożenie dochodów, z czym w Polsce nie ma aż tak dużego problemu.

Drugim obszarem, który obejmuje nowy indeks, jest przyszły dobrobyt, który gwarantuje stabilny rozwój dla naszych dzieci i związany z wydatkami na innowacyjność, naukę.

I w tym obszarze nie znajdujemy się już tak wysoko, gdyż zajmujemy 55 miejsce na świecie.

Trzecim filarem są czynniki związane z jakością życia, dotyczące oczekiwanej długości życia, zdrowia, czy jakości powietrza w naszym otoczeniu – dodaje gość Trójki.

REKLAMA

Arkadiusz Ekiert, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej