Antoni Kolek: system dobrowolnego oszczędzania na emeryturę jest niezbędny

- W systemie emerytalnym są osoby, które mają odprowadzone składki za miesiąc, dwa czy kilka lat. Często były wypychane na umowy śmieciowe - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

2019-03-07, 15:29

Antoni Kolek: system dobrowolnego oszczędzania na emeryturę jest niezbędny
Elżbieta Rafalska . Foto: PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj

7.03.19 Ekspert: system oszczędzania na emeryturę jest niezbędny
+
Dodaj do playlisty

Ekspert przypomniał, że żeby uzyskać prawo do najniższej emerytury, kobiety muszą przepracować 20 lat a mężczyźni 25 lat. - W warunkach stabilnych świadczenia, które wypracowaliśmy, będziemy otrzymywać. Polak, który dzisiaj wchodzi na rynek pracy, przechodząc na emeryturę, otrzyma emeryturę w maksymalnej wysokości 40 procent ostatniego wynagrodzenia - mówił Antoni Kolek.

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że OFE są nadal istotnym zasobem środków na emerytury. - Prognozy OECD odnoszą się do dzisiejszego wieku emerytalnego. Każdy ma prawo odejść na emeryturę później. System dobrowolnego oszczędzania na emeryturę jest niezbędny. Dobrym rozwiązaniem wydają się Pracownicze Plany Kapitałowe - wyjaśnił prezes Instytutu Emerytalnego.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że jeszcze dziś projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów zostanie skierowany do konsultacji społecznych. Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim minister przedstawiła założenia projektu ustawy zwanej potocznie Emerytura Plus. Elżbieta Rafalska poinformowała, że świadczenie otrzyma 9 milionów 720 tysięcy osób, którym zostanie wypłacone po 1100 złotych brutto.

Ze świadczenie będą mogli skorzystać: emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, renciści i emeryci - rolnicy, osoby otrzymujące emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne i rodzinne praz renty inwalidzkie i renty wojenne. Wypłata jednorazowego dodatku dla emerytów i rencistów wyniesie łącznie 10 miliardów 700 milionów złotych.

REKLAMA

Jednorazowy dodatek emerytalny w wysokości najniższej emerytury (1100 zł brutto) ma być wypłacony w maju. Jest to jeden z punktów tzw. "piątki PiS", czyli zestawu propozycji, zaprezentowanych przez rządzącą partię podczas konwencji pod koniec lutego.

Więcej w całej audycji.

Audycję prowadził Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/IAR/ras

REKLAMA

--------------------------

Data emisji: 07.03.2019

Godzina emisji: 14.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej