Coraz bliżej twardego brexitu? Londyn: Izba Gmin odrzuciła porozumienie w sprawie brexitu
Brytyjska Izba Gmin odrzuciła porozumienie w sprawie brexitu, wynegocjowane przez premier Theresę May z Brukselą. Umowa miała regulować warunki wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Był to drugi wariant traktatu. Pierwszy odrzucony został w połowie stycznia.
2019-03-12, 20:25
Posłuchaj
Brytyjska premier Theresa May nie planuje rozmów z UE w sprawie brexitu. Poinformowała o tym rzeczniczka liderki Partii Konserwatywnej.
Premier uzyskała wczoraj wieczorem od Unii dodatkowe zapewnienia w sprawie tak zwanego irlandzkiego bezpiecznika, który dla wielu posłów jest najbardziej kontrowersyjnym elementem porozumienia. Przyjęły one formę załączników do podstawowego tekstu. To jednak nie wystarczyło. Za przyjęciem drugiej wersji umowy głosowało 242 posłów, przeciwko - 391.
Wcześniej premier Theresa May obiecała, że w przypadku braku zgody parlamentu na drugą wersję porozumienia, w środę i czwartek odbędą się dwa kolejne głosowania. Najpierw posłowie odpowiedzą na pytanie, czy chcą tak zwanego twardego brexitu, czyli wyjścia bez umowy.
Dzień później mieli dostać szansę, by zdecydować o przełożeniu wyjścia z Unii na później. Na to zgodę musiałaby wyrazić Unia Europejska.
REKLAMA
Jeśli parlament nie poprze proponowanego przez rząd porozumienia lub opóźnienia brexitu, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.
GOVERNMENT DEFEAT: The House of Commons has again rejected the Government's #BrexitDeal in the second #MeaningfulVote.
The Commons voted 391 to 242 - a majority of 149.#BrexitVote pic.twitter.com/9tuvwkUwxE
— UK House of Commons (@HouseofCommons) 12 marca 2019
Rzecznik szefa Rady Europejskiej: jesteśmy zawiedzeni
REKLAMA
Ubolewamy i jesteśmy zawiedzeni, że brytyjski rząd nie był w stanie zapewnić większości w parlamencie dla umowy brexitowej - tak brzmi oświadczenie rzecznika szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska w reakcji na odrzucenie przez Izbę Gmin umowy brexitowej. Preben Aamann napisał, że Unia Europejska zrobiła wszystko, co można było, by osiągnąć porozumienie, biorąc pod uwagę dodatkowe wyjaśnienia w grudniu, styczniu i wczoraj.
Trudno sobie wyobrazić, co jeszcze moglibyśmy zrobić - napisał rzecznik szefa Rady. Dodał, że jeśli jest jeszcze jakieś możliwe przełamanie impasu, to trzeba go szukać w Londynie.
Oświadczył też, że odrzucenie umowy dziś w brytyjskim parlamencie zwiększa ryzyko brexitu bez porozumienia. Do planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii pozostało 17 dni. Możliwe opóźnienie tego terminu, ale - jak napisał rzecznik - konieczne jest uzasadnienie takiej prośby ze strony Londynu
Unijny negocjator napisał, że Unia Europejska zrobiła wszystko, co mogła w sprawie umowy brexitowej. Michel Barnier skomentował odrzucenie porozumienia w brytyjskim parlamencie. Dodał, że sposobów na przełamanie impasu trzeba szukać w Wielkiej Brytanii.
REKLAMA
Nasze przygotowania na wypadek brexitu bez porozumienia są jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej - napisał na Twitterze unijny negocjator.
Wcześniej główny unijny negocjator do spraw brexitu Michel Barnier oświadczył, że Wielka Brytania nie otrzyma możliwości okresu przejściowego, jeśli tamtejszy parlament nie ratyfikuje umowy brexitowej.
Listening to debate in @HouseofCommons : there seems to be a dangerous illusion that the UK can benefit from a transition in the absence of the WA.
Let me be clear: the only legal basis for a transition is the WA. No withdrawal agreement means no transition.
REKLAMA
— Michel Barnier (@MichelBarnier) 12 marca 2019
PAP/IAR/agkm
REKLAMA