Uszczelniania podatków ciąg dalszy. Powstanie bardziej szczegółowa baza podatników VAT

Od 1 września ma działać jedna ogólnodostępna baza podatników VAT. Jest to kolejny element uszczelniania systemu podatkowego. Firmy otrzymają narzędzie do sprawdzania swoich kontrahentów, by w ten sposób zmniejszyć ryzyko trafienia na oszusta, który wyłudza VAT. Dane o kontrahencie można sprawdzić już dziś, ale nowa baza będzie znacznie rozszerzona, m.in. o numery kont firm.

2019-03-13, 08:52

Uszczelniania podatków ciąg dalszy. Powstanie bardziej szczegółowa baza podatników VAT
Ministerstwo Finansów spodziewa się, że zmiany przepisów dotyczących VAT przyniosą dalsze uszczelnienie systemu, a w efekcie zmniejszy się luka vatowska.Foto: Billion Photos/Shutterstock.com

Posłuchaj

Uszczelnianie VAT. Powstanie lepsza baza podatników (Karolina Mózgowiec/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Doradca podatkowy w firmie Grant Thornton Małgorzata Samborska przypomina, że Ministerstwo Finansów już obecnie oczekuje od podatników dochowania należytej staranności przy weryfikacji kontrahentów, dlatego do bazy warto zajrzeć, by upewnić się, że np. nie zostaniemy zamieszani w karuzelę VAT-owską. Konsekwencje zaniedbań mogą być poważne, bo fiskus może zakwestionować prawo do odliczenia VAT-u wynikającego z faktury, otrzymanej od kontrahenta. A to oznacza straty finansowe.

Co się zmieni?

Małgorzata Samborska wyjaśnia, że dotychczasowy wykaz podatników zostanie zastąpiony jedną, ogólnodostępną bazą czynnych podatników VAT. Znajdziemy tam wiele informacji o kontrahentach, takich jak NIP-y, adresy, daty rejestracji, ale też numery kont bankowych, które są znane fiskusowi. My, jako przedsiębiorcy, będziemy zobowiązani do przelewania pieniędzy tylko na te konta. Inaczej nie będziemy mogli uznać tych środków za koszt uzyskania przychodu.

Dodatkowe obowiązki

Ekspertka wskazuje, że celem jest dalsze uszczelenienie systemu podatkowego, ale i zwiększenie bezpieczeństwa firm.

Małgorzata Samborska zwraca przy tym uwagę, że nowa baza może spowodować spore zamieszanie. To dlatego, że "biała lista" numerów kont bankowych będzie aktualizowana codziennie, więc firma, zanim wykona przelew, będzie musiała za każdym razem sprawdzać, czy przelewa środki na właściwe konto.

REKLAMA

Jeżeli firma zrobi przelew na rachunek bankowy nie widniejący w bazie, w ciągu trzech dni będzie mogła zgłosić to ​do urzędu skarbowego właściwego dla kontrahenta. Wtedy zachowa prawo do zaliczenia zapłaconej kwoty do kosztów uzyskania przychodu.
Projekt przepisów wczoraj przyjął rząd. ​

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Karolina Mózgowiec, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej