Fundusz Municypalny

Jego pełna nazwa brzmi Fundusz Municypalny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (FuM FIZ AN) Jest on wpisany do rejestru funduszy inwestycyjnych, prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie, a zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Służy do współfinansowania przedsięwzięć podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w celu realizacji zadań własnych tych jednostek.

2019-03-13, 11:22

Fundusz Municypalny
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

O tym, czym jest fundusz municypalny i o jego zadaniach mówi Grzegorz Kubalski (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Jeżeli chodzi o konstrukcję prawną, to jest to szczególna postać funduszu inwestycyjnego, a więc pewnego narzędzia służącego do wspólnego inwestowania przez osoby, które chcą swój majątek pomnożyć, wpłacają środki po to, żeby później na realizowanej inwestycji zarobić. Nazwa "Zamknięty" oznacza, że możliwości związane z Funduszem nie są oferowane w sposób nieograniczony. Pojęcie "Aktywa Niepubliczne" w nazwie Funduszu świadczy o tym, że mamy do czynienia z wyłączeniem z obrotu publicznego certyfikatów, które są wystawiane w ramach takiego Funduszu" - wyjaśnia Grzegorz Kubalski, ekspert samorządowy.

Sama forma prawna, w której Fundusz Municypalny funkcjonuje determinuje to, w jaki sposób są pozyskiwane środki na przedsięwzięcia. A na co mogą być przeznaczone? Jak wiadomo Bank Gospodarstwa Krajowego jest ukierunkowany na przedsięwzięcia związane z realizacją zadań publicznych, z gospodarką komunalną. Dlatego zgodnie z przyjętymi założeniami, środki pozyskiwane w ramach tego Funduszu, mogą być przeznaczone na inwestycje , które są współrealizowane z jednostkami samorządu terytorialnego. Może to mieć postać bezpośredniego uczestnictwa, polegającego na tym, że Fundusz porozumiewa się z określoną gminą, która udostępnia nieruchomość. Fundusz buduje na danej działce potrzebny budynek. Następnie na zasadach określonych umową wychodzi po pewnym czasie z tej inwestycji z odpowiednim dla siebie zyskiem finansowym, i zyskiem społecznym dla mieszkańców gminy, w której przedsięwzięcie jest realizowane. Albo też, jak przewidują uregulowania dotyczące tego Funduszu  może być podmiotem finansującym w ramach przedsięwzięć partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli w sytuacji, w której podmiot publiczny, a w tym przypadku będzie to jednostka samorządu terytorialnego i podmiot prywatny, który chce zainwestować swoje środki, podejmują wspólną decyzję o realizacji przedsięwzięcia korzystnego dla lokalnej społeczności.

W kręgu zainteresowania Funduszu pozostają przede wszystkim przedsięwzięcia służące rozwojowi zasobów nieruchomości wykorzystywanych przez gminy w ramach realizacji zadań własnych. Głównie chodzi o nieruchomości mieszkaniowe, a także obiekty użyteczności publicznej. Fundusz uczestniczy w realizacji projektów inwestycyjnych dotyczących modernizacji i rozbudowy istniejących zasobów nieruchomości, a także budowy nowych obiektów.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md

REKLAMA

NBP logo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej