Trybunał Konstytucyjny odroczył ogłoszenie wyroku ws. przepisów o KRS
- Trybunał Konstytucyjny odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa do 25 marca - poinformowała prezes TK sędzia Julia Przyłębska. Pierwotnie TK miał ogłosić ten wyrok w czwartek.
2019-03-14, 12:09
Posłuchaj
Sprawa dotyczy przepisów ustawy o KRS odnoszących się do sposobu wybierania sędziów do składu Rady oraz odwoływania się od uchwał Rady zwierających wnioski o powołanie sędziów. Wnioski o zbadanie konstytucyjności tych przepisów do Trybunału złożyły KRS i - niedawno - grupa senatorów PiS.
O decyzji poinformowała przewodnicząca składu sędziowskiego, prezes Trybunału Julia Przyłębska. Jednocześnie wskazała, że wczoraj wpłynął do niej wniosek jednego z sędziów Trybunału. - Wniosek poza jakimikolwiek procedurami, zmierzający do tego, aby skład orzekający podjął określone czynności w ramach orzekania. Informuję o tym, bo dla składu orzekającego była to sytuacja zupełnie zaskakująca i niebywała - poinformowała prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Członek Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Jarosław Dudzicz ocenił, że dzisiejsza decyzja Trybunału Konstytucyjnego może mieć związek z pismem, jakie we wtorek skierował do przewodniczącej składu sędziowskiego Rzecznik Praw Obywatelskich. "Prawdopodobnie chodzi o tę kontrowersję, którą podnosił Rzecznik Praw Obywatelskich, że o tym drugim wniosku został zawiadomiony zbyt późno i nie miał tych 30 dni na złożenie pisemnego stanowiska" - powiedział sędzia Dudycz.
- Przypomnę, że wniosek senatorów to jest właściwie przyłączenie się do tej sprawy, jaka została zainicjowana przez KRS, tak, że pan RPO miał i tak wystarczająco dużo czasu, żeby przystąpić do tej pierwotnej sprawy, do której dołączono sprawę Senatu - mówił sędzia Jarosław Dudzicz.
REKLAMA
Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich
Przedwczoraj Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował do Trybunału Konstytucyjnego pismo w sprawie wniosku senatorów, w którym wskazał, że orzeczenie Trybunału może być nieważne. Zdaniem Rzecznika, wyznaczenie daty ogłoszenia wyroku przed upływem ustawowego terminu na zgłoszenie udziału i stanowisko Rzecznika jest "jaskrawym naruszeniem" przepisów.
Wniosek skierowany przez Krajową Radę Sądownictwa do Trybunału Konstytucyjnego w listopadzie ubiegłego roku dotyczył ustalenia zgodności z ustawą zasadniczą sposobu wyboru członków KRS, zakwestionowania możliwości kontrolowania uchwał Rady przez Sąd Najwyższy oraz Naczelny Sąd Administracyjny, a także podważenia możliwości stosowania przed te sądy tak zwanego zabezpieczenia, czyli wstrzymania decyzji do czasu rozstrzygnięcia przez sąd, jeśli zabezpieczenie wstrzymuje uprawienia prezydenta do powołania sędziego.
Krajowa Rada Sądownictwa wskazała we wniosku, że celem zbadania zgodności przepisów o KRS z Konstytucją jest rozwianie wątpliwości, narosłych wokół sposobu powołania Rady. Chodzi także o umocnienie pozycji nowej KRS poprzez uznanie za niekonstytucyjne środków umożliwiających kwestionowanie jej decyzji. Tych samych zagadnień dotyczy wniosek senatorów, który trafił do Trybunału w połowie lutego.
mr/paw
REKLAMA
REKLAMA