Klęska ISIS w Syrii. "Państwo Islamskie zostało pokonane"

2019-03-23, 09:49

Klęska ISIS w Syrii. "Państwo Islamskie zostało pokonane"
ISIS pokonane w Syrii. Foto: PAP/EPA/MURTAJA LATEEF

Tzw. Państwo Islamskie w Syrii zostało całkowicie pokonane. Informację taką podały walczące z islamskimi bojownikami siły kurdyjskie. Wygnały one fanatyków z ostatniego skrawka terenu, kontrolowanego przez ISIS w Syrii.

Posłuchaj

ISIS całkowicie pokonane w Syrii (IAR/Wojciech Cegielski)
+
Dodaj do playlisty

Ostateczna bitwa rozegrała się w wiosce Baghuz na wschodzie Syrii. Wspierane przez Stany Zjednoczone oddziały Kurdów od początku marca próbowały wygnać islamistów z ostatniego skrawka terenu w Syrii

Ofensywa w pewnym momencie musiała nawet zostać przerwana, bo istniała obawa, że w wiosce ISIS przetrzymuje wielu cywilów, których będzie chciało użyć jako żywych tarcz. Ostatecznie jednak rzecznik sił kurdyjskich poinformował, że tzw. Państwo Islamskie zostało całkowicie pokonane, a Kurdowie zatknęli swoje flagi na budynkach w wiosce.

Radykalni islamiści, którzy założyli ISIS pojawili się na pograniczu Iraku i Syrii na początku 2014 roku i szybko podbijali kolejne tereny. W szczytowym okresie kontrolowali około 88 tysięcy kilometrów kwadratowych i mieli tysiące bojowników. Dzięki trwającym od połowy 2014 roku walkom, toczonym głównie przez irackie wojsko oraz oddziały syryjskich Kurdów, a wspieranym przez międzynarodową koalicję pod wodzą Amerykanów, stopniowo udało się zawęzić stan posiadania ISIS do kilku wiosek.

Zarówno w Syrii jak i wcześniej w Iraku ISIS zostało już całkowicie pokonane, ale eksperci ostrzegają, że organizacja wciąż jest zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa. Rząd Stanów Zjednoczonych szacuje, że ISIS ma obecnie około 15-20 tysięcy bojowników w małych, „uśpionych” komórkach na całym Bliskim Wschodzie. Wciąż nie wiadomo też, gdzie jest przywódca organizacji, samozwańczy kalif Abu Bakr al-Baghdadi ani kilku spośród zachodnich zakładników uprowadzonych przez ISIS, którzy wciąż mogą pozostawać przy życiu.

Radykalni fanatycy z ISIS w połowie 2014 roku utworzyli na terenie Syrii i Iraku samozwańczy kalifat. Wprowadzili tam radykalne prawo szariatu, a przeciwników karali śmiercią przez krzyżowanie i kamienowanie. Sprzedawali też kobiety na targach niewolników i porywali i zabijali zachodnich dziennikarzy i pracowników organizacji humanitarnych.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej