Czy branża producentów plastikowych sztućców w Polsce, „udławi się” ekologicznym widelcem?
Plastik jest bardzo praktycznym tworzywem, ale niestety wszechobecnym. Po morzach i oceanach pływają wyspy z plastikowych śmieci, a drobinki plastiku połykają nie tylko ryby i dzikie zwierzęta, ale mamy je również w sobie my - ludzie.
2019-04-03, 20:25
Posłuchaj
Unijna dyrektywa dotycząca wycofania plastikowych sztućców, słomek i opakowań zacznie obowiązywać od 2021 roku. Niemniej już teraz na rynku pojawiają się firmy oferujące ekologiczne talerze i sztućce.
Czy będzie popyt na ekologiczne sztućce?
Zamianą opakowań plastikowych na ekologiczne zainteresowane są przede wszystkim restauracje, ale także szkoły, przedszkola i różne instytucje.
Tylko kilku producentów ekologicznych sztućców w Polsce
− Na świecie jest na razie dość mało firm produkujących takie opakowania, a tych które sprzedają je w Polsce, jest zaledwie kilka - mówi Krzysztof Nowak z wrocławskiej firmy Cantino, sprzedającej ekologiczne opakowania.
− Być może w przyszłości pojawią się inne surowce do tej produkcji - dodaje Marcin Niedzielski z firmy Cantino. Już dziś ekologiczne opakowania jednorazowe robi się nie tylko z mączki kukurydzianej czy odpadów z trzciny cukrowej.
REKLAMA
Zdaniem Ewy Chodkiewicz z fundacji WWF Polska, należy zasadniczo zmienić nawyki i używać papieru lub opakowań wielokrotnego użytku.
− Być może przez chwile będzie trudniej, ale to nie oznaczy, że zejdziemy do jaskini i epoki pierwotnej – mówi gość radiowej Jedynki.
Polak mniej śmieci, ale system odpadowy coraz mniej wydolny
− W tej chwili sytuacja w Polsce wygląda pozornie dobrze, bo statystyczny Polak śmieci mniej niż statystyczny obywatel Unii Europejskiej - dodaje Ewa Chodkiewicz.
Ale, jak zauważa, nadal mamy duży problem z zagospodarowaniem tych śmieci, gdyż brakuje infrastruktury i jesteśmy o krok od tego aby system odpadowy w Polsce po prostu się zapchał.
REKLAMA
Producenci powinni włączyć się do systemu
Dlatego, podkreśla, czas najwyższy zmusić producentów, aby dołożyli się do tego systemu.
To oczywiście wymaga przemodelowania tego biznesu – mówi Ewa Chodkiewicz.
Wielu producentów może nie przetrwać zmian
− Dla producentów plastikowych opakowań to jest niemożliwe - stwierdza Robert Szyman z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.
Bo, jak uzasadnia, technologie stosowane przez mikro i małe firmy, wytwarzające plastikowe produkty, nie przewidują zmiany tych technologii.
REKLAMA
− Stąd sytuacja niektórych z nich będzie dramatyczna – mówi ekspert.
Zdaniem Roberta Szymana, przedsiębiorcy powinni mieć więcej czasu na przygotowanie się do tych zmian.
Dziś opakowania ekologiczne są mniej więcej dwa razy droższe niż plastikowe. W wielkomiejskich restauracjach stają się już modne, ale faktycznie rzadko które z nich są w pełni ekologiczne. Na przykład, papierowe kubki w środku wyściełane są plastikiem, żeby nie przeciekały.
Aleksandra Michałek – Tycner, jk
REKLAMA
REKLAMA