30. rocznica obrad Okrągłego Stołu. Paweł Lisicki: znaczna cześć strony solidarnościowej mogła być szantażowana

- Znaczna cześć strony solidarnościowej z rozmów przy Okrągłym Stole i w Magdalence, mogła być szantażowana, trzymana w szachu przez drugą stronę - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "DoRzeczy".

2019-04-04, 11:53

30. rocznica obrad Okrągłego Stołu. Paweł Lisicki: znaczna cześć strony solidarnościowej mogła być szantażowana
Obrady Okrągłego stołu odbywały się od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku . Foto: PAP/Jan Bogacz

Posłuchaj

04.04.2019 Paweł Lisicki: obrady Okrągłego Stołu nie były wzorem
+
Dodaj do playlisty

Historycy, socjologowie i politolodzy z kilkunastu krajów spotkają się dziś w Pałacu Prezydenckim w 30. rocznicę obrad Okrągłego Stołu. Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy otworzyło międzynarodową konferencję "Jak upadał komunizm. Rok 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej".

- Do obrad Okrągłego Stołu podchodziłem z daleko idącą nieufnością, wręcz z pewna formą sprzeciwu. Miałem wrażenie, że to, co miało być tylko jednym z kroków, stało się krokiem ostatecznym. Ten pokraczny twór, jakim były wybory 4 czerwca 1989 roku, pewna część środowiska solidarnościowe traktowała jako dopełnienie wszystkich naszych nadziei, szans. Wyglądało to tak jakby zostali wchłonięci przez część systemu. Nie sądzę, aby obrady Okrągłego Stołu były modelem do naśladowania i wzorem - powiedział Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "DoRzeczy".

Gość audycji dodał, że "znaczna cześć strony solidarnościowej z rozmów przy Okrągłym Stole i w Magdalence, mogła być szantażowana, trzymana w szachu przez drugą stronę". - Element postkomunizmu narodził się już w 1988 i 1989 roku. W społeczeństwie nastąpił podział ws. oceny Okrągłego Stołu - przyznał publicysta.

Więcej w zapisie audycji.

REKLAMA

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

PR24/dn/PAP

____________________ 

Data emisji: 04.04.2019

Godzina emisji: 11:22

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej