Wygląd miejsca pracy ma znaczenie. Paprotka na parapecie już nie wystarczy

Nawet 90 procent czasu przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak domy czy biura. W miejscu pracy spędzamy ponad połowę swojego życia, zatem niezwykle ważne jest, żeby przestrzeń, w której wykonujemy zadania służbowe, była jak najbardziej przyjazna, czyli także odpowiednio zaprojektowana.

2019-04-19, 16:30

Wygląd miejsca pracy ma znaczenie. Paprotka na parapecie już nie wystarczy
Jednym z kluczowych obszarów działania PARP jest wsparcie usług rozwojowych dla przedsiębiorców i ich pracowników.Foto: shutterstock.com/Goran Bogicevic

Posłuchaj

O tym, jak wygląd miejsca pracy wpływa na samopoczucie, ale także na wydajność pracowników - mowa była w audycji w radiowej Jedynce przygotowanej przez Aleksandrę Tycner.
+
Dodaj do playlisty

Pracownicy mają wtedy lepsze samopoczucie, poprawia się jakość i wydajność pracy. Wie o tym coraz więcej firm. A że dziś w dodatku o fachowców na rynku pracy trudno, to, jak już się ich ma, trzeba umiejętnie zatrzymać. Same płace i tak zwane benefity pozapłacowe nie wystarczą.

Open space się znudziły

- Bardzo ważne jest odpowiednie światło, akustyka i powietrze - mówiła w radiowej Jedynce architekt Justyna Smolec, która prowadzi autorskie biuro projektowe.

Kiedy zaczęto projektować biura typu open space, czyli pomieszczenia nie dzielone na wiele pokoi, zapominano o tym.

Projektuje się także inne pomieszczenia, do których pracownicy mogą przejść i się zrelaksować, ale nie chodzi o znany wszystkim pokój socjalny.

REKLAMA

Coraz częściej spotyka się w miejscu pracy biurko, które ma regulowaną wysokość.

- Ważną rolę grają kolory. Na przykład salki konferencyjne mogą mieć kolorystykę chłodniejszą, która zachęca do namysłu lub cieplejszą, która bardziej aktywizuje. Do biur masowo wprowadza się dziś roślinność. Paprotka na parapecie czy nawet palma w gabinecie dyrektora to obecnie mało - mówi Halina Kamińska, architekt krajobrazu.

Miejsce pracy ma znaczenie

Bardzo ważna jest estetyka i kontakt z naturą.

Pracodawcy mają dużą świadomość tego, że najcenniejszym zasobem firmy jest jeszcze wciąż człowiek - mówią architektki - i to, co robią nie traktują jako kosztu, ale jako inwestycję.

REKLAMA

Według raportu „Szczęście w pracy Polaków” prawie połowa badanych przyznała, że miejsce pracy ma równie istotne znaczenie, jak obowiązki, które w niej wykonują.

Aleksandra Tycner, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej