Małgorzata Golińska: mamy dwukrotnie więcej pożarów niż o tej samej porze w zeszłym roku

– Wprowadzone reżimy ochronne, strefowanie oraz wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabrały leśnikom niektóre narzędzia do reagowania. Dla nas działaniem przeciwpożarowym jest chociażby wyjęcie suchego drewna, jednak niektórzy eksperci i organizacje nie traktują go jako większego zagrożenia – powiedziała Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska.

2019-04-24, 17:02

Małgorzata Golińska: mamy dwukrotnie więcej pożarów niż o tej samej porze w zeszłym roku
Małgorzata Golińska . Foto: PR24 / Robert Bartosewicz

Posłuchaj

24.04.19 Małgorzata Golińska: działaniem przeciwpożarowym jest wyjęcie suchego drewna. Jednak niektórzy nie traktują go jako zagrożenia.
+
Dodaj do playlisty

Na większości obszarów Polski obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Z uwagi na prognozy pogody należy spodziewać się pogorszenia sytuacji. Małgorzata Golińska podkreśliła jednak, że nie tylko brak odpowiedniego nawodnienia ściółki leśnej jest powodem wybuchów kolejnych pożarów. Zaapelowała również do osób przebywających na terenach leśnych o szczególną uwagę i ostrożność oraz o pilnowanie tego, co zostawia się w lesie.

– W tym roku mamy dwukrotnie więcej pożarów niż o tej samej porze w roku ubiegłym. Odnotowaliśmy blisko 3 tys. pożarów na terenie lasów. Oprócz suszy głównymi przyczynami są również podpalenia, a także zaniedbania ludzi znajdujących się na terenie lasu lub w jego pobliżu, którzy mogą zaprószyć ogień. Podczas wtorkowych burz piaskowych pojawił się problem z poderwaniem samolotów używanych do gaszenia pożarów – dodała główny konserwator przyrody.

Małgorzata Golińska zwróciła uwagę, że nie wszędzie leśniczowie mogą podejmować działania, które usuwają potencjalne zagrożenie pożarowe. Jako przykład rozmówczyni Polskiego Radia 24 podała teren Puszczy Białowieskiej. – Zalega tam 2,5 mln metrów sześciennych martwego i suchego drewna. Wprowadzone reżimy ochronne, strefowanie oraz wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabrały leśnikom niektóre narzędzia do reagowania. Dla nas działaniem przeciwpożarowym jest chociażby wyjęcie suchego drewna, jednak niektórzy eksperci i organizacje nie traktują go jako większego zagrożenia – wskazała wiceminister.

Wymierająca Puszcza Białowieska

Na antenie Polskiego Radia 24 Małgorzata Golińska nawiązała do sytuacji, w jakiej znajduje się Puszcza Białowieska, kompleks leśny odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi. Podkreśliła, że dochodzi do jej powolnego wymierania.

REKLAMA

– Alarmującymi informacjami jest to, że tracimy priorytetowe siedliska naturowe. Badania glebowo-siedliskowe wskazują, że dochodzi do ich zniekształceń. Utraciliśmy niemal całą świetlistą dąbrowę. Nie prognozujemy, że trend ten może się odwrócić. Trzeba podjąć konkretne działania. Ministerstwo środowiska zaprezentowało temat trzech nowych dokumentów, które dadzą możliwość szybkiego reagowania w miejscach, w których nie będzie to stanowiło przedmiotu obaw i krytyki ze strony organizacji pozarządowych – zaznaczyła.

Z Małgorzatą Golińską rozmawiał Antoni Trzmiel.

PAP/Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 24.04.2019

Godzina emisji: 14.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej