Spojrzenie na Wschód. Co dalej z rosyjskim internetem?

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, przyjęła projekt ustawy o działaniu rosyjskiego segmentu internetu (Runetu) w warunkach odłączenia go od globalnych serwerów. Władze mówią o ochronie Runetu, krytycy - o jego izolacji. Tę kwestię w Polskim Radiu 24 komentował medioznawca Aleksiej Sidorenko.

2019-04-24, 21:59

Spojrzenie na Wschód. Co dalej z rosyjskim internetem?
Protestujący z transparentem "Wolność w internecie, wolna Rosja". Foto: Mila Larson / Shutterstock.com

Posłuchaj

24.04.19 Ograniczenia dotyczące funkcjonowania internetu w Rosji
+
Dodaj do playlisty

Projekt zakłada stworzenie środków, które zapewnią funkcjonowanie rosyjskiego internetu w razie zagrożenia. Inicjatorzy ustawy mówią, że chodzi o środki ochrony internetu w sytuacji, gdy np. Stany Zjednoczone odetną Runet od globalnej sieci. Przedstawiciele władz nazywają projekt ustawą o "suwerennym Runecie".

Jednak krytycy wskazują, że przepisy zwiększają kontrolę władz. Pewne kompetencje, które dotąd mieli operatorzy internetowi, przypadną państwowemu regulatorowi - urzędowi Roskomnadzor (Federalna Służba ds. nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i środków masowego przekazu).

- Suwerenny internet w rozumieniu Dumy, ministerstwa komunikacji i senatu jest internetem absolutnie różniącym się od pierwotnego pomysłu globalnej sieci, gdzie pakiety danych mogą swobodnie przepływać od komputera do komputera. To internet kontrolowany. Chodzi o to, że państwo na mocy nowego prawa może blokować jakąkolwiek stronę – powiedział Aleksiej Sidorenko.

Jak zaznaczył, nowe przepisy zobowiązują dostawców usług internetowych do instalacji urządzeń, które mają pozwalać w prosty sposób zablokować daną stronę.  – Taki jest pomysł. Z tego co wiem, nie zawsze da się to zrealizować. W zeszłym roku podczas takich prób napotkano na poważne problemy. Próbowano zablokować komunikator Telegram, w efekcie czego zablokowano 18 mln adresów IP – łącznie z serwisami Google, Amazon i innymi. W Rosji nadal internet świetnie działa. Wszyscy korzystają z Telegramu – dodał gość PR24.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą, operatorzy zainstalują sprzęt przekazany im przez Roskomnadzor, a urząd poprzez ten sprzęt w sytuacji zagrożenia będzie kierował ruchem internetowym w sposób scentralizowany. Na razie nie jest jasne, jakie będą to sytuacje. Wykaz konkretnych zagrożeń i regulamin eksploatacji urządzeń zostaną dopiero opracowane.

Ten sam sprzęt umożliwi filtrowanie ruchu internetowego i blokowanie dostępu do zakazanych w Rosji stron internetowych. Teraz dostęp blokują sami operatorzy, a jakość filtrowania jest różna i zależy od możliwości operatora.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Piotr Pogorzelski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 24.04.2019

Godzina emisji: 20.33

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej