Stanisław Karczewski z wizytą na Litwie. Z okazji 25. rocznicy podpisania traktatu
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski od spotkania ze społecznością polską w podwileńskiej miejscowości Stare Troki rozpoczął w środę po południu dwudniową wizytę na Litwie z okazji 25. rocznicy podpisania traktatu między Polską a Litwą.
2019-04-24, 23:07
Posłuchaj
- Cieszę się, że nasze relacje i stosunki są coraz lepsze. Będziemy pracowali, aby wszystkie zapisy traktatu zastały zrealizowane. Chodzi tutaj szczególnie o mniejszość polską na Litwie - powiedział dziennikarzom Stanisław Karczewski.
Marszałek z rewizytą w szkole
Spotkanie z Polakami odbyło się w Starych Trokach w Szkole Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego. W tym roku przypada 10. rocznica śmierci patrona szkoły, marszałka Senatu pierwszej kadencji, inicjatora powołania Stowarzyszenia Wspólnota Polska w 1990 r. i wieloletniego prezesa organizacji troszczącej się o Polaków zamieszkałych za granicą. W przyszłym roku szkoła będzie obchodziła 10. rocznicę nadania jej imienia Stelmachowskiego.
- Niedawno uczniowie tej szkoły gościli w Senacie. Uświetnili wspomnienia o prof. Stelmachowskim w 10. rocznicę jego śmierci. Dzisiaj ja jestem w szkole z rewizytą - powiedział marszałek.
Dyrektor szkoły Romuald Grzybowski przypomniał, że prof. Andrzej Stelmachowski będąc prezesem Wspólnoty Polskiej wiele uwagi poświęcał polskim szkołom na Litwie. - Dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia powstała dobudówka naszej szkoły i sala sportowa, odnowiono klasy, bibliotekę, stołówkę - mówił.
Szkoła Podstawowa w Starych Trokach jest jedyną placówką na świecie noszącą imię prof. Andrzeja Stelmachowskiego.
REKLAMA
Po spotkaniu w Starych Trokach marszałek Stanisław Karczewski udał się na kolację z przewodniczącym litewskiego Sejmu Viktorasem Pranckietisem. - Z przewodniczącym Sejmu będę rozmawiał o wszystkich problemach dotyczących mniejszości polskiej - zapowiedział.
25 lat traktatu
W czwartek marszałek weźmie udział w uroczystym posiedzeniu litewskiego Sejmu, które poświęcone będzie 25. rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i współpracy dobrosąsiedzkiej. Wygłosi przemówienie.
Zawarty 26 kwietnia 1994 r. traktat miał uregulować zarówno stosunki międzypaństwowe, jak i sytuację mniejszości narodowych. Strony uzgodniły, że będą dążyć do utrwalania wzajemnego zrozumienia, będą kształtowały stosunki w duchu wzajemnego szacunku, zaufania, równouprawnienia i dobrego sąsiedztwa. Potwierdziły, że nie mają wobec siebie żadnych roszczeń terytorialnych i roszczeń takich nie będą miały w przyszłości. Traktat zobowiązuje także do poszanowania międzynarodowych zasad i standardów dotyczących ochrony praw mniejszości narodowych.
Podpisany przed 25 laty dokument przewiduje m.in. umożliwienie używania imion i nazwisk Litwinów w Polsce i Polaków na Litwie w brzmieniu oryginalnym. Polska zezwoliła swym obywatelom narodowości litewskiej na zapis swego nazwiska w formie litewskiej. Polacy na Litwie dotychczas nie mają takiego prawa. Litewscy politycy sprzeciwiają się przyjęciu odpowiedniej ustawy.
REKLAMA
bb
REKLAMA