Bogdan Rzońca: wycofanie się z 500+ byłoby "zbrodnią" na demografii
- Dajemy 500+ na pierwsze dziecko, bo umiemy słuchać ludzi, analizy wykazały, że to jest potrzebne. To dobrze przemyślany pomysł i dobrze zabezpieczony finansowo - powiedział poseł PiS Bogdan Rzońca w Polskim Radiu.
2019-04-25, 13:03
Posłuchaj
W czwartek w Sejmie odbywa się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje on, że prawo do świadczenia 500+ będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny, a także dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18. roku życia).
Powiązany Artykuł
PiS rozszerza 500+. Elżbieta Rafalska: dotrzymujemy danego słowa
Zdaniem Bogdana Rzońcy, 500+ to bardzo dobry program. - Te pieniądze są dobrze wydawane, jeśli zdarzają się jakieś patologie, to są one ewidencjonowane i zwalczane - powiedział gość Polskiego Radia. Podkreślił, że według ekspertów, środki z 500+ napędzają gospodarkę.
- Z tego programu nikt się nie wycofa, myślę, że byłaby to "zbrodnia" na demografii, mówiąc wprost - podkreślił Rzońca. Jak tłumaczył, 500+ jest niezbędne, jeżeli zależy nam m.in. na tym, aby w Polsce była zastępowalność pokoleń, a gospodarka "dobrze się kręciła".
Jeden z punktów "piątki PiS"
Rozszerzenie programu Rodzina 500+ także na pierwsze i jedyne dziecko to jeden z projektów wchodzących w skład tzw. nowej piątki PiS. Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.
REKLAMA
Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 roku, a w wersji elektronicznej - od 1 lipca 2019.
W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 roku świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019. Złożenie wniosku po 30 września 2019 roku oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.
paw/
REKLAMA