Jak uchronić Polskę przed powodzią plastikowych odpadów?

Pod koniec marca Parlament Europejski uchwalił zakaz sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Jednak nowe rozwiązania  będą obowiązywać dopiero od 2021 roku.

2019-04-28, 13:00

Jak uchronić Polskę przed powodzią plastikowych odpadów?
System kaucyjny obejmie butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3l.Foto: pixabay

Posłuchaj

Dlaczego Polska powinna szybkie wprowadzać bardziej rygorystyczne uregulowania, dotyczącyce rozszerzonej odpowiedzialności producenta za recykling, tłumaczy Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia Polski Recykling. Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia
+
Dodaj do playlisty

Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia Polski Recykling uważa, że w Polsce konieczne jest szybkie wprowadzenie bardziej rygorystycznych uregulowań, dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

−Tylko wtedy nasz kraj będzie w stanie zrealizować ambitne cele dotyczące recyklingu, wyznaczone przez Unię Europejską, podkreśla. 

I przypomina, ze już w 2020 r. będziemy musieli poddawać recyklingowi 50 proc. odpadów komunalnych, a za 10 lat nie będziemy mogli już ich składować.

−Te będą musiały być poddane recyklingowi albo trzeba z nich wytwarzać energię – mówi gość Polskiego Radia.

REKLAMA

Uregulowania ukierunkowane na rzetelny recykling są nieodzowne. Jednym z nich jest coraz powszechniej postulowane wprowadzenie systemu kaucyjnego w odniesieniu do plastikowych butelek i kartonowych opakowań.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej