Słowem niepodległa. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Radom był kolejnym punktem na mapie Polski, który odwiedziło Polskie Radio 24. W audycji "Słowem Niepodległa", nadawanej z Muzeum im. Jacka Malczewskiego przyjrzeliśmy się historii regionu i wspaniałym dziełom polskiej kultury, które są w zbiorach radomskiej instytucji.
2019-04-28, 15:04
Posłuchaj
Jacek Malczewski (ur. 1854 r., zm. 1929 w Krakowie) był najznamienitszym przedstawicielem symbolizmu w malarstwie polskim. Muzeum w Radomiu prezentuje najbardziej charakterystyczne dla twórczości artysty prace alegoryczno-symboliczne, do których należą: "Zatruta studnia z chimerą", "Autoportret z Muzą", "Zatruta studnia z autoportretem". Znaczące miejsce na wystawie zajmują również portrety własne artysty, jak również jego najbliższych: rodziców, sióstr - Bronisławy i Heleny, żony oraz dzieci - Julii i Rafała. Należą do nich także wizerunki przyjaciół, bądź osób stanowiących ówczesną elitę społeczno-kulturalną polskiego narodu. Części z nich towarzyszą postacie, lub sceny zaczerpnięte z mitologii starożytnej, które umieszczone w tle stanowią częsty element portretowej twórczości Malczewskiego.
Powiązany Artykuł
Jacek Malczewski – żywot przedstawiony w autoportrecie
Początków muzeum można zaś szukać na początku XX w. kiedy to ks. Jan Wiśniewski przekazał swoje zbiory muzealne na rzecz Radomskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
Po muzeum oprowadzali nas:
- Paulina Szymalak-Bugajska (historyk sztuki)
- Ilona Pulnar-Ferdjani (szefowa działu naukowo-oświatowego)
- Krzysztof Skarżycki (historyk)
REKLAMA
Audycję prowadził Michał Walczyk.
Polskie Radio 24/muzeum.edu.pl
------------------------------------
Data emisji: 28.04.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 10.06
REKLAMA