Matura 2019. Egzamin z języka polskiego [ARKUSZE]
"Dziady" część III i praca na temat "Czym jest wolność w życiu człowieka" - z tym zmierzyli się maturzyści podczas pierwszego dnia egzaminu dojrzałości. Do wyboru była rozprawka i interpretacja wiersza. Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Chętni mogli pisać także egzamin z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
2019-05-06, 19:50
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst (praca ma liczyć co najmniej 250 słów). Mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.
W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie, tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu).
W tym roku temat rozprawki brzmiał: "Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie", a zacytowany w arkuszu egzaminacyjnym fragment to fragment "Prologu" w "Dziadach" części III, gdy głównego bohatera podczas snu odwiedzają duchy nocne oraz aniołowie. Maturzyści, pisząc tekst własny, mieli odwołać się do zacytowanego fragmentu "Dziadów", całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury.
W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. W tym roku trzeba było zinterpretować wiersz Anny Świrszczyńskiej "Samotność".
Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także rozwiązać zadania dotyczące zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym tekstów.
Z egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym maturzyści mogą otrzymać maksymalnie 70 punktów (w tym maksymalnie 50 za tekst własny). Aby zdać ten egzamin, trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. Egzamin trwał 170 minut.
Poziom rozszerzony
Po południu część maturzystów przystąpiła do nieobowiązkowego egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Deklaracje chęci przystąpienia do egzaminu na tym poziomie złożyło 21 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników.
Maturzyści zdający egzamin na tym poziomie musieli napisać tekst własny na jeden z dwóch tematów do wyboru.
Pierwszy z nich odnosił się do zamieszczonego w arkuszu fragmentu tekstu Józefa Tischnera "Filozofia dramatu". Polecenie brzmiało: "Określ, jaki problem podejmuje Józef Tischner w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 słów".
Drugi z tematów do wyboru to analiza porównawcza dwóch opublikowanych w arkuszu wierszy (praca powinna liczyć co najmniej 300 słów): Kazimiery Zawistowskiej "Chciałabym, z tobą poszedłszy..." i Bolesława Leśmiana "Dusza w niebiosach".
Z egzaminu z polskiego na poziomie rozszerzonym maturzyści mogą otrzymać maksymalnie 40 punktów. W przypadku tego egzaminu nie ma progu zaliczeniowego. Jego wynik ma znaczenie tylko przy rekrutacji na studia. Egzamin trwa 180 minut.
***
REKLAMA
Zobacz arkusze maturalne
MATURA 2019 JĘZYK POLSKI - POZ. PODSTAWOWY
Język polski formuła "stara matura" poziom podstawowy - arkusz + zasady oceniania
Język polski formuła "nowa matura" poziom podstawowy - arkusz + zasady oceniania
MATURA 2019 JĘZYK POLSKI - POZ. ROZSZERZONY
Język polski formuła "stara matura" poziom rozszerzony - arkusz + zasady oceniania
REKLAMA
Język polski formuła "nowa matura" poziom rozszerzony - arkusz + zasady oceniania
paw/
REKLAMA