Prof. Adam Bosiacki: państwo nie może funkcjonować bez służb
- Wydarzenia pierwszej wojny światowej doprowadziły do odrodzenia Polski, ale nie oznaczało to, że zaborcy zmienili swoja politykę w odniesieniu do Polaków. Odrodzona Rzeczpospolita była solą w oku innych państw - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Adam Bosiacki z Uniwersytetu Warszawskiego.
2019-05-09, 20:03
Posłuchaj
W czwartek, 9 maja w Akademii Sztuki Wojennej odbyła się konferencja "Stulecie powstania Oddziału II Sztabu Generalnego - 100 lat polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego". Jej celem jest upamiętnienie Rozkazu nr 139 Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego, który z dniem 11 maja przekształcał Oddział VI Sztabu Generalnego w Oddział II. Pod tą nazwą wywiad i kontrwywiad II Rzeczypospolitej święciły swoje największe sukcesy, a popularne określenie "Dwójka" stało się zwyczajową nazwą wojskowych służb specjalnych.
Wydarzenie wpisuje się także w ciąg obchodów wydarzeń związanych ze stuleciem niepodległości Polski, począwszy od jej odzyskania 11 listopada 1918 roku, aż po zwycięstwo w bitwie warszawskiej w roku 1920, do którego Oddział II walnie się przyczynił. W trudnych realiach politycznych okresu międzywojennego, był on w istocie pierwszą wysuniętą rubieżą obrony Rzeczypospolitej przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Nie do przecenienia jest jego rola w zwycięstwie nad bolszewikami, ujawnieniu współpracy niemiecko-sowieckiej po podpisaniu Traktatu w Rapallo, a także ochrona sił zbrojnych przed służbami wywiadu państw ościennych. Wreszcie, polski wywiad miał także znaczący wkład w zwycięstwo Aliantów w II wojnie światowej, ze szczególnym uwzględnieniem złamania niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma", zdobycia planów Wału Atlantyckiego, przygotowania Operacji "Torch" w Afryce, przeprowadzenia operacji dezinformacyjnej dotyczącej faktycznego miejsca lądowania Aliantów w Normandii, czy zdobycia fragmentów pocisku V-2.
REKLAMA
Gość programu podkreślił, że na pomysł zinstytucjonalizowania służb wywiadu i kontrwywiadu wpadł Józef Piłsudski. - Niewątpliwym polskim osiągnięciem była instytucja radiowywiadu. Józef Piłsudski powiedział, że wojna polsko-bolszewicka była pierwszym konfliktem w dziejach państwa, w których więcej wiedzieliśmy o przeciwniku niż on o nas. Jest to jedna z przyczyn tamtego zwycięstwa - zaznaczył historyk. Gość programu zauważył, że w dzisiejszych czasach wywiad i kontrwywiad odgrywa również znaczącą rolę. - Nowożytne państwo nie może funkcjonować bez służb - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadził Rafał Dudkiewicz.
REKLAMA
Polskie Radio 24/jp
------------------------------------
Data emisji: 09.05.2019
Godzina emisji: 19:10
REKLAMA
REKLAMA