Profanacja obrazu Matki Boskiej. Komentarze polityków

- Jeżeli obrażane są na przykład symbole LGBT, to wtedy mówi się o braku tolerancji. Jeżeli są obrażane symbole ważne dla chrześcijan, mówi się o wolności artystycznej – podkreślił w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Sałek, odnosząc się do profanacji wizerunku Matki Boskiej. Tę kwestię w audycji "7x24" komentowali przedstawiciele najważniejszych ugrupowań politycznych.

2019-05-12, 10:57

Profanacja obrazu Matki Boskiej. Komentarze polityków
O wydarzeniach minionego tygodnia rozmawiali przedstawiciele najważniejszych formacji politycznych . Foto: PR24

Posłuchaj

12.05.19 7x24: Ryszard Czarnecki, Marcin Święcicki, Paweł Sałek, Agnieszka Ścigaj, Zbigniew Gryglas i Andrzej Szejna
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek policja zatrzymała Elżbietę Podleśną, podejrzewaną o profanację wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Kobieta miała nocą z 27 kwietnia rozlepić na śmietnikach i przenośnych toaletach w Płocku naklejki i plakaty przedstawiające Matkę Bożą oraz Dzieciątko Jezus w tęczowych aureolach. Za obrazę uczuć religijnych grozi jej grzywna, ograniczenie lub nawet pozbawienie wolności do dwóch lat.

- Przed wojną w Niemczech też zaczynano od ośmieszania symboli religijnych: od opluwania gwiazdy Dawida i profanacji synagog - w imię lepszego świata. Wszyscy wiemy jak to się skończyło. Zostawmy symbole religijne tym, którzy w nie wierzą. Jeżeli komuś nie podoba się tradycja chrześcijańska - to, w co dziś wierzy wielu ludzi, to po co ten ktoś próbuje się dostać do kościoła i manifestować swoje przeciwne poglądy. Jeżeli idę do moich przyjaciół Żydów czy muzułmanów, staram się poznać ich zwyczaje, aby ich nie urazić – powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15).

Zdaniem Marina Święcickiego (PO), tęcza nie jest niczym obraźliwym. - Jeśli ktoś zakłada, że jest to znak obraźliwy, to może to doprowadzić do dziwnych wniosków. Także mniejszości seksualne mają prawo do opieki duszpasterskiej. Sadzę, że Matka Boska też otoczyłaby je swoją miłością. Wieszanie wizerunku Matki Boskiej na śmietnikach i innych rzeczach na pewno jest niewłaściwe, to eksces. Natomiast przychodzenie policji tak rano do domu jest absolutnie niedopuszczalne. Policja nadużyła swojej władzy – skomentował polityk.

Ryszard Czarnecki (PiS) zwrócił natomiast uwagę na obecny dziś "wielki brak szacunku i tolerancji wobec ludzi wierzących". – Wielu Polaków razi tęcza na wizerunku Matki Boskiej. Sprawczyni prowokacji, w Płocku okresie Wielkiej Nocy, dokonała profanacji grobu Pańskiego, kolejnym razem zaatakowała starszego kapłana. Używający prowokacji nie myślą o uczuciach innych, natomiast domagają się tolerancji dla swojego braku tolerancji. To jest bardzo przykre. Wizerunek Matki Boskiej to świętość dla wielu ludzi, ale to także część polskiej tradycji – podkreślił europoseł.

REKLAMA

Paweł Sałek mówił z kolei o podwójnych standardach. - Jeżeli dochodzi do profanacji symboli religijnych szczególnie ważnych dla katolików, wówczas tłumaczy się, że to wolność artystyczna. W tym przypadku jest to policzek dla wielu katolików, ale nie tylko. Wizerunek Matki Boskiej to symbol naszej historii, naszej tradycji, niepodległości. Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby symbole judaizmu lub islamu były zbezczeszczone w ten sposób co wizerunek Matki Bożej. Byłaby ogromna awantura. Jakie byłoby przedstawienie tego w mediach? Jeżeli obrażane są na przykład symbole LGBT, to wtedy mówi się o braku tolerancji. Jeżeli są obrażane symbole ważne dla chrześcijan, to mówi się o wolności artystycznej – zaznaczył doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Andrzej Szejna (SLD) stwierdził, że "w tęczy nie widzi obrazy dla katolików". - Wśród katolików są również geje, a papież Franciszek powiedział, że jest miejsce w Kościele dla różnorodności, jaką reprezentują ludzie na całym świecie - również dla rozwodników. Czy to było działanie artystyczne czy prowokacja intelektualna, to wtargnięcie uzbrojonej policji do bezbronnej kobiety nie jest uzasadnione. Tak się aresztuje pedofili, morderców czy zbrodniarzy – powiedział gość PR24.

Według Zbigniewa Gryglasa (Porozumienie), profanacja wizerunku Matki Boskiej była przestępstwem. - Reakcja władz jest adekwatna. Spodziewałem się takiej reakcji państwa polskiego. Doszło do ataku na wartości, które są święte dla zdecydowanej większości Polaków. To wartości nie tylko chrześcijańskie. Profanacja wizerunku Matki Boskiej to atak na polskość. Nasza wiara jest ściśle związana z naszym państwem. To Kościół stał na straży polskości, kiedy nie było naszego państwa – zaznaczył poseł.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Katarzyna Gójska.

Polskie Radio 24/bartos

-----------------------------

Data emisji: 12.05.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 9.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej