Przepisy dotyczące m.in. zaostrzenia kar za pedofilię. Trwa opiniowanie
Prace nad przepisami dotyczącymi zaostrzenia kar za akty pedofilskie, zwłaszcza wobec najmłodszych dzieci, od kilkunastu tygodni są w toku. Stanowią one cześć projektu dużej nowelizacji Kodeksu karnego odnoszącej się do kar za najcięższe przestępstwa.
2019-05-12, 22:22
W kwietniu do konsultacji publicznych i opiniowania trafiła najnowsza wersja tego obszernego - opublikowanego w styczniu br. - projektu autorstwa resortu sprawiedliwości.
W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział m.in. bezwzględne karanie za pedofilię oraz podniesienie wieku, od którego kontakty seksualne uważa się za pedofilię. - To my podjęliśmy walkę z pedofilią – podkreślał Kaczyński. Poinformował, że przygotowane zostały zmiany w Kodeksie karnym, przewidujące wysokie kary za pedofilię.
Powiązany Artykuł

Prezes PiS zapowiada zaostrzenie kar za pedofilię
Obecnie Kodeks karny stanowi, że "kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12".
Jak jednak zauważył resort sprawiedliwości w uzasadnieniu projektu zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji, w aktualnym stanie prawnym przepis ten jednakowo traktuje różne działania sprawcy dokonane wobec dziecka niezależnie od wieku pokrzywdzonego. "Inaczej mówiąc, obcowanie płciowe z niemowlęciem jest zagrożone taką samą karą jak jednorazowa czynność o charakterze seksualnym dokonana wobec czternastolatki. Oba te czyny rzecz jasna zasługują na karę, lecz kara ta powinna odzwierciedlać szkodę wyrządzoną ofierze oraz stopień naruszenia jej integralności fizycznej i psychicznej" - zauważyło MS.
Rozbudowana hierarchia zagrożeń
Jak wskazano w uzasadnieniu, "w wypadku małych dzieci pedofilia może wyrządzić znacznie większą szkodę, zarówno fizyczną, jak psychiczną", dlatego szczególnie planowane jest zaostrzenie kar za przestępstwa pedofilskie na szkodę najmłodszych dzieci. "Oprócz zwiększenia ochrony prawno-karnej dla najmłodszych dzieci, zwiększono też ochronę dla dzieci starszych poprzez zaostrzenie kar również za przestępstwa na ich szkodę" - dodano w uzasadnieniu.
Według projektu, ma zostać - jak to określono - "znacznie rozbudowaną hierarchia zagrożeń". Planowane jest wprowadzenie przepisów przewidujących, że obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15 lat zagrożone będzie karą pozbawienia wolności od lat dwóch do 15, lecz gdy dziecko będzie miało poniżej 7 lat grożąca sprawcy kara wzrośnie do wymiaru od lat trzech do 20.
"Obcowanie płciowe z dzieckiem poniżej lat siedmiu stanie się zatem zbrodnią. Gdy natomiast wskutek obcowania płciowego dziecko dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sprawca będzie podlegał karze pozbawienia wolności od lat trzech do 20, jeśli czyn dotyczył dziecka w zwykłym wieku ochronnym, albo karze pozbawienia wolności na czas od lat 5 do 25, jeśli czyn dotyczył dziecka poniżej lat 7" - przewiduje projekt.
Natomiast, jak przewidziano w projekcie, gdyby sprawca dopuścił się wobec dziecka czynności seksualnej innej niż obcowanie płciowe, lub doprowadził je do poddania się takiej czynności albo do jej wykonania, będzie podlegał karze pozbawienia wolności od roku do lat 10, jeśli dziecko było w wieku od 7 do 15 lat, albo karze pozbawienia wolności od dwóch do 15 lat, jeśli dziecko miało mniej niż siedem lat.
Powiązany Artykuł

Premier: pedofilii i innych patologicznych zachowań nie można tolerować
Ponadto zgodnie z projektem obligatoryjne ma stać się orzekanie wobec sprawców zakazów zajmowania stanowisk związanych z wychowaniem i edukacją w przypadku skazania za przestępstwa na szkodę dzieci.
Zaostrzenie wymierzanych kar
Projekt generalnie ma wprowadzić zmiany w systemie wymierzanych kar. W obecnym brzmieniu Kodeksu karnego karami są: grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności od miesiąca do 15 lat, 25 lat pozbawienia wolności, dożywocie.
Projekt zakłada wyeliminowanie kary 25 lat pozbawienia wolności, stanowiącej odrębny rodzaj kary. Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat, pozostawiając jako dolną granicę tej kary 1 miesiąc. "Projektowana zmiana pozwoli na wyeliminowanie niekorzystnych konsekwencji prawnych, jakie wiążą się ze znacznym odstępem pomiędzy górną granicą terminowej kary pozbawienia wolności a »sztywną wysokością« odrębnej rodzajowo kary 25 lat pozbawienia wolności oraz adekwatną reakcję karną w tych przypadkach, gdzie nie jest wystarczające wymierzenie kary 15 lat pozbawienia wolności, a kara 25 lat pozbawienia wolności jawi się jako nadmiernie surowa" - uzasadnia resort.
- Przygotowaliśmy zmiany w Kodeksie karnym, gdzie te przestępstwa będą karane bardzo surowo, dużo surowiej niż obecnie. Dzisiaj bardzo często zapada nawet wyrok z zawieszeniem, praktycznie żadna kara, jak to się mówi: w zawiasach+ czyli w ogóle. Otóż nie będzie +zawiasów+, będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia - mówił w niedzielę Kaczyński.
Jak jednocześnie ocenił prezes PiS, obecnie "granica odpowiedzialności karnej jest w Polsce - jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana bardzo nisko - 15 lat". - Ona będzie podwyższona, bo to jest konieczne. Trzeba być tutaj twardym - zapowiedział.
koz
REKLAMA
REKLAMA