Wybory do PE - wyjaśniamy, jak głosować korespondencyjnie oraz przez pełnomocnika

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 26 maja 2019 roku. Każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat i posiada pełnię praw wyborczych, może oddać swój głos. Prawo zezwala też na głosowanie korespondencyjne i przez pełnomocnika, ale wyborca musi spełniać określone warunki.

2019-05-15, 15:53

Wybory do PE - wyjaśniamy, jak głosować korespondencyjnie oraz przez pełnomocnika
Budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Foto: Shutterstock

Prawo zezwala na głosowanie korespondencyjne jedynie osobom niepełnosprawnym o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Zamiar głosowania korespondencyjnego wyborca musi zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15. dnia przed dniem wyborów. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Zgłoszenie powinno zawierać:

  • nazwisko i imię (imiona);
  • imię ojca;
  • datę urodzenia;
  • numer ewidencyjny PESEL wyborcy niepełnosprawnego;
  • oświadczenie o wpisaniu tego wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie;
  • oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie;
  • wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.

Do zgłoszenia należy dołączyć kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. W zgłoszeniu wyborca niepełnosprawny może zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.

Wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, otrzymuje, nie później niż siedem dni przed dniem wyborów, pakiet wyborczy. Po wypełnieniu karty do głosowania wyborca wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu, które otrzymał w pakiecie wyborczym, i przesyła ją do właściwej obwodowej komisji wyborczej.

REKLAMA

Kto może głosować przez pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika umożliwione jest wyborcom niepełnosprawnym o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcom, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 75 lat.

Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania, lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.

Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy wniesiony do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której wyborca wpisany jest do rejestru wyborców, najpóźniej w 9. dniu przed dniem wyborów.

Wniosek powinien zawierać:

  • nazwisko i imię (imiona);
  • imię ojca;
  • datę urodzenia;
  • numer ewidencyjny PESEL;
  • adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania;
  • wyraźne oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania.

paw/ źródło: Parlament Europejski

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej