Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Z. Herberta dla Agi Miszol
Izraelska poetka Agi Miszol odebrała Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta 2019. Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Międzynarodowe jury doceniło, że Agi Miszol, "korzystając z na pozór prostych form językowych, potrafi zachować powagę i głębię poetyckich sensów, mówić o rzeczach dramatycznych, a nawet tragicznych".
2019-05-16, 08:11
Posłuchaj
Jeden z jurorów polski poeta Tomasz Różycki wygłaszając laudację na cześć laureatki podkreślał, że Agi Miszol to poetka bardzo zaangażowana w to, co się dzieje wokół niej. - Jej poezja jest opowieścią o współczesności: pełną gorącego tu i teraz, jest opowieścią o ofiarach wojny. To poezja zaskakująca, rozsadzająca nasze skamieniałe przyzwyczajenia zachowując przy tym prostotę i silę oddziaływania swoim potężnym ładunkiem emocji. Hymn na cześć witalności, życia samego w sobie - mówił Różycki.
Nagrodę wręczył laureatce poeta Adam Zagajewski zasiadający w Radzie Fundacji im. Zbigniewa Herberta. - Agi Miszol przyjeżdża z kraju wielkich poetów: Jehudy Amichaja, Natana Zacha i przyjeżdża do innego kraju wielkich poetów: Herberta, Miłosza, Szymborskiej, także to jest niezwykły wieczór, niezwykła koniunkcja tych dwóch tradycji poetyckich, które się spotykają na różne sposoby. Historia je połączyła w sposób krwawy, a literatura je łączy w sposób przyjacielski - mówił Adam Zagajewski.
Agi Miszol podkreślała, że Międzynarodowa Nagroda Literacka imienia Zbigniewa Herberta to dla niej szczególne wyróżnienie. - To dla mnie wielki zaszczyt i przyjemność stać tutaj przed Państwem, być laureatką nagrody imienia poety, którego tak bardzo kocham - Zbigniewa Herberta. Pisanie to praca wykonywana w samotności i ciągle mam wrażenie, że jakaś niewyobrażalna odległość dzieli pokój w mojej małej wiosce z tą sceną. Bardzo dziękuję za docenienie poezji, której poświeciłam moje życie - mówiła laureatka.
"Głęboka więź z Jerozolimą"
Agi Miszol miała okazję poznać patrona nagrody, kiedy w 1991 roku Herbert odbierał Jerusalem Prize for the Freedom of the Individual in Society. - Wiem, że czuł głęboką więź z Jerozolimą - wspominała Agi Miszol. Dodawała, że polska poezja powojenna była dla niej wzorem.
REKLAMA
Agi Miszol pochodzi z rodziny ocalałych z Holokaustu Żydów węgierskich. Jako małe dziecko wyemigrowała z rodzicami do Izraela. Tworzy w języku hebrajskim, który - jak mówiła laureatka - jest dla niej językiem szczególnym. - Mówię po węgiersku, ale nie jest to mój język. Hebrajski to przestrzeń językowa, gdzie żyję naprawdę. Jest to dla mnie język święty, nie w znaczeniu religijnym, jednak jest to dla mnie język święty dlatego, że jego treść współgra z moim istnieniem. To współgranie słów i znaczeń w języku hebrajskim tworzy magię o charakterze muzycznym i semantycznym - mówiła poetka.
Laureatka przeczytała także kilka swoich wierszy. W uroczystości, uczestniczyli, miedzy innymi, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, przedstawiciele świata kultury i instytucji polsko-żydowskich. Agi Miszol jest jedną z najbardziej znanych i cenionych poetyckich osobowości w Izraelu. Do tej pory opublikowano 15 zbiorów poetyckich jej autorstwa.
Agi Miszol jest laureatką kilku ważnych międzynarodowych nagród literackich, np. Newman Prize, Premio LericiPea czy Nagrody Poetyckiej im. Jehudy Amichaja. Zajmuje się także nauczaniem oraz krytyką literacką. Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej - przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 7 lat za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety.
W poprzednich latach nagrodą uhonorowano: Nualę Ni Dhomhnaill, Breytena Breytenbacha, Larsa Gustafssona, Ryszarda Krynickiego, Williama Stanleya Merwina i Charlesa Simica.
Polskie Radio jest patronem medialnym nagrody.
REKLAMA
dn
REKLAMA