Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o KRS oraz IPN

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, nowelizację ustawy o IPN dotyczącą działalności archiwalnej Instytutu oraz ustawę, która przyznaje przywileje i immunitety uczestnikom konferencji regionalnej Interpolu.

2019-05-17, 12:38

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o KRS oraz IPN
Prezydent Andrzej Duda. Foto: PAP/Rafał Guz

Zgodnie z podpisaną nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, nie będzie możliwości wnoszenia odwołań od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie przez prezydenta wyłonionych kandydatów na sędziów SN.

Nowelizacja zakłada też, że z chwilą wejścia w życie nowych przepisów z mocy prawa umorzeniu ulegną toczące się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym postępowania w sprawach indywidualnych dotyczących powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN.

Zdaniem autorów nowelizacji, przyjęte przepisy zmierzają do wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 25 marca br. TK orzekł wówczas, że przepisy, na podstawie których Sejm dokonuje wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa, są zgodne z konstytucją. Jednocześnie uznał, że niekonstytucyjny jest przepis umożliwiający odwołanie się do NSA od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów Sądu Najwyższego. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie siedmiu dni od ich ogłoszenia.

Nowelizacja ustawy o IPN 

Nowelizacja ustawy o IPN, którą Sejm uchwalił 12 kwietnia, a Senat poparł 9 maja, zmienia zakres zadań IPN poprzez m.in. wprowadzenie obowiązku publikacji na stronie internetowej inwentarza archiwalnego, który zawiera ustawowo określony zakres danych oraz uchyla obowiązek wydawania zaświadczeń, wykorzystywanych w postępowaniach sądowych, jako dokumentów potwierdzających brak współpracy z byłymi organami bezpieczeństwa państwa. Projekt ustawy przygotowali posłowie PiS.

REKLAMA


W zakresie dotyczącym inwentarza archiwalnego nowela wprowadza przepis głoszący, że Instytut Pamięci Narodowej publikuje na stronie internetowej (tak jak jest to obecnie) inwentarz archiwalny, który zawiera opis jednostek archiwalnych, pozwalający "na identyfikację zagadnień lub osób, których dotyczą dokumenty". Dodaje się, że opis jednostki archiwalnej (np. konkretnej teczki) zawiera m.in. jej tytuł identyfikujący rodzaj materiałów archiwalnych ze wskazaniem danych osobowych i miejsce przechowywania akt, a jednocześnie, że może być uzupełniony np. o kryptonim.

Inwentarz archiwalny IPN pełni rolę spisu treści dla wszystkich korzystających z dokumentacji zgromadzonej w IPN. Dostępny jest na stronie www.inwentarz.ipn.gov.pl i przedstawia opis zasobu poprzez informacje o konkretnych jednostkach archiwalnych. Inwentarz IPN nie zawiera treści dokumentów, ale dzięki jego systematycznemu poszerzaniu przez archiwistów IPN każdy obywatel może zapoznać się z informacjami o tym, kto np. pracował w Służbie Bezpieczeństwa, kto był jej tajnym współpracownikiem, a kto osobą pokrzywdzoną przez komunistyczne władze.

Ponadto nowelizacja przewiduje uchylenie przepisu nakładającego na prezesa IPN obowiązek wystawiania zaświadczeń dotyczących danych osób, które znajdują się w katalogu "funkcjonariuszy, współpracowników, kandydatów na współpracowników". Przepis, który to regulował, był rezultatem tzw. listy Wildsteina. Była ona spisem katalogowym ponad 160 tys. nazwisk funkcjonariuszy, tajnych współpracowników służb PRL i osób wytypowanych do współpracy, ale także ludzi mogących być pokrzywdzonymi w myśl ówcześnie obowiązującej ustawy o IPN. Po ujawnieniu tego zasobu (w 2005 roku) - jak podkreślił IPN - padało wiele fałszywych oskarżeń.

Nowela zmienia także przepis dotyczący udostępnienia do wglądu dokumentów, które dotyczą osób wnioskujących o nie do Archiwum IPN. To np. osoby, które służyły w organach bezpieczeństwa państwa komunistycznego, były ich tajnymi informatorami lub pomagały dla nich zdobywać informacje. Ponadto doprecyzowany jest przepis głoszący, że każdy obywatel ma prawo wystąpić z wnioskiem do IPN "o udostępnienie do wglądu dokumentów osobowych dotyczących pracownika lub funkcjonariusza organu bezpieczeństwa państwa"; w projekcie określa się m.in., czym są w tym przypadku dokumenty osobowe.

Nowelizacja stanowi także, by w związku z pracami nad ustawą o IPN zmienić związane z wprowadzanymi zmianami przepisy ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz ustawy o orderach i odznaczeniach.

Ustawa dot. m.in. przyznania immunitetów

Prezydent podpisał też ustawę dot. m.in. przyznania immunitetów uczestnikom konferencji Interpolu. Rządowa ustawa o ratyfikacji umowy między polskim rządem a Międzynarodową Organizacją Policji Kryminalnej - Interpol dotyczy przywilejów i immunitetów podczas 47. Europejskiej Konferencji Regionalnej Interpolu, która odbędzie się w dniach 29-31 maja w Katowicach. Celem umowy jest zapewnienie prawidłowego i niezakłóconego przebiegu tego wydarzenia.

Podczas obrad senackiej komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej dyrektor Departamentu Porządku Publicznego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Cichomski podkreślał rangę wydarzenia oraz mówił m.in. o możliwościach współpracy międzynarodowej w takich dziedzinach jak zwalczanie handlu ludźmi, zwalczanie terroryzmu czy walka z nielegalnym obrotem sztuki. Cichomski mówił także, że do Katowic przyjedzie ok. 200 gości, którzy będą reprezentować 50 państw.

Umowa zawiera m.in. "przyznanie organizacji i jej pracownikom na czas trwania konferencji niektórych przywilejów i immunitetów, jakie zwyczajowo przysługują członkom organizacji międzynarodowych, w tym: przyznanie organizacji immunitetu jurysdykcyjnego i egzekucyjnego w sprawach cywilnych, administracyjnych i karnych, zapewnienie nietykalności archiwów i korespondencji organizacji".

W ramach umowy przyznaje się ponadto uczestnikom konferencji m.in. immunitet chroniący przed aresztowaniem, zatrzymaniem i konfiskatą bagażu osobistego, immunitet jurysdykcyjny w związku z czynnościami wykonywanymi w ramach pełnienia funkcji, gwarancję nietykalności dokumentów, a także możliwości otrzymywania i posiadania funduszy w walutach obcych oraz swobodnego dokonywania przelewów w Polsce bez podlegania kontroli finansowej.

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej