Stanisław Karczewski: chcemy, by droga Gruzji do UE była jak najkrótsza

- Polska zawsze była ambasadorem Gruzji w Europie, bardzo nam zależy, by gruzińska droga do Unii Europejskiej była jak najkrótsza – powiedział w poniedziałek w Tbilisi marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Podkreślił, że dla naszego kraju Gruzja jest partnerem strategicznym i przyjacielem. 

2019-05-20, 21:56

Stanisław Karczewski: chcemy, by droga Gruzji do UE była jak najkrótsza
Stanisław Karczewski w Tbilisi. Foto: Senat RP / PolskiSenat / Twitter

Stanisław Karczewski, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Gruzji, spotkał się w siedzibie ambasady polskiej w Tbilisi z gruzińskimi parlamentarzystami, dyplomatami oraz z przedstawicielami Polonii. W swoim przemówieniu podkreślał, że dla Polski Gruzja jest strategicznym partnerem, ale i przyjacielem. - Łączy nas wiele: przywiązanie do historii, do rodziny, biało-czerwonej barwy; łączy nas też umiłowanie wolności – mówił. 

- Polska zawsze była ambasadorem Gruzji w Europie; bardzo nam zależy, by wasza, gruzińska droga do Unii Europejskiej była dla was, dla Gruzji jak najkrótsza - zapewniał marszałek Senatu. Stanisław Karczewski podkreślał, że UE powstała na fundamencie wartości chrześcijańskich i wyznaczyła sobie wówczas dwa podstawowe cele: bezpieczeństwo Europy i dobrobyt jej mieszkańców. Dodał, że Polsce zależy na tym, by Gruzja dołączyła do unijnej wspólnoty. 

Stanisław Karczewski nawiązał też do obchodów narodowego polskiego święta Konstytucji 3 maja; mówił, że konstytucja ta była dla naszego kraju bardzo ważna, choć nie obowiązywała długo, bo - jak przypomniał - później w Polsce doszło do rozbiorów. - Niedługo potem i Gruzja została zajęta przez naszego wspólnego wroga - powiedział. Jak zauważył, Gruzini swoje narodowe święto obchodzą 26 maja; z tej okazji życzył im, by ich kraj "rozwijał się, bogacił i był bezpieczny". 

Przewodniczący gruzińskiego parlamentu Irakli Kobachidze podkreślał wagę relacji polsko-gruzińskich. - Polska jest dla nas zaufanym sojusznikiem, partnerem, który wspiera nasze europejskie aspiracje – mówił. Jak podkreślał, Polska jako państwo członkowskie UE i NATO, a także partner o dużym potencjale ekonomicznym, jest dla Gruzji wzorem do naśladowania.

REKLAMA

Po przemówieniach wręczono nagrody im. Zygmunta Waliszewskiego, przyznawane najlepszym gruzińskim współczesnym artystom; wśród laureatów znalazł się gruziński kolektyw artystyczny Bouillon Group. Nagrodę, którą ufundował Instytut Polski w Tbilisi, przyznano po raz pierwszy. Wyróżnienie ma na celu m.in. upamiętnienie Waliszewskiego - polskiego malarza i rysownika, który swoją młodość spędził w Gruzji. W jury nagrody są Piotr Rypson, Magdalena Kardasz, Monika Szewczyk i Waldemar Tatarczuk.

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej