Premier: zapewnimy dodatkową pomoc poszkodowanym przez trąbę powietrzną

- Będzie dodatkowa pomoc rządowa, zostaną zapewnione środki dla wszystkich mieszkańców, którzy ucierpieli po przejściu nawałnicy - powiedział w Stasinie na Lubelszczyźnie premier Mateusz Morawiecki. 

2019-05-21, 18:38

Premier: zapewnimy dodatkową pomoc poszkodowanym przez trąbę powietrzną
Sztab kryzysowy z udziałem Mateusza Morawieckiego. Foto: Kancelaria Premiera / PremierRP/ Twitter

Posłuchaj

Premier: naszym obowiązkiem jest to, żeby nie zostawić ludzi samych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szef rządu we wtorek po południu przybył do Stasina w gminie Wojciechów na Lubelszczyźnie, gdzie tego dnia przeszła trąba powietrzna. Spotkał się ze sztabem kryzysowym, oglądał straty wyrządzone przez nawałnicę i rozmawiał z mieszkańcami gminy. 

Mateusz Morawiecki był pytany przez dziennikarzy, czy będzie pomoc ze strony rządu dla mieszkańców poszkodowanych terenów. - Tak, będzie dodatkowa pomoc rządowa, w takich sytuacjach poprzez wojewodę, który tutaj jest na miejscu. Były w różnych tragicznych okolicznościach wypłacane różnego rodzaju pieniądze, zasiłki, wsparcie i takie środki również zostaną teraz zapewnione wszystkim mieszkańcom, którzy ucierpieli - zapowiedział premier. 

Trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów około południa. Nawałnica zrywała dachy z budynków gospodarczych i mieszkalnych, łamała drzewa, zrywała linie energetyczne. Ucierpiały 42 gospodarstwa. Jeden mężczyzna został lekko rany, uderzył go w nogę spadający z dachu kawałek eternitu. 

REKLAMA

- Dziękuję wszystkim, którzy stawili się na miejscu i pomagają w likwidacji tych szkód, które powstały w budynkach gospodarczych i mieszkalnych. Przede wszystkim najważniejsze jest to, że nikomu nic się nie stało - powiedział szef rządu. Podkreślił, że "państwo nie zostawi nikogo samego", i wskazał, że służby naprawiają zniszczenia "w szybkim tempie".

Premier podziękował mieszkańcom gminy za to, że "pomagają sobie wzajemnie". - To jest solidarność w praktyce - powiedział w Stasinie. Osobne wyrazy podziękowania złożył żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pomagają strażakom usuwać skutki trąby powietrznej. - Zawsze gotowi - zawsze blisko - to wasza dewiza, która dziś jest realizowana - powiedział Mateusz Morawiecki.

Powiązany Artykuł

wojciechow-tw-1200.jpg
Trąba powietrzna koło Lublina. Wicepremier zapewnia o pomocy dla poszkodowanych

"Państwo nie zostawi tutaj nikogo samego"

- Każdy jest głęboko wstrząśnięty, my jesteśmy wstrząśnięci, ale warto podkreślić, że państwo nie zostawi tutaj nikogo samego - zapewnił. Premier przekazał, że jedna z firm z udziałem Skarbu Państwa - PZU - która ubezpieczała niektóre domy i budynki, obiecuje likwidacje szkód w ciągu jednego dnia. - Z panem wojewodą za chwilę będę rozmawiał o tym, żeby również pozostałe firmy ubezpieczeniowe, do których nie można się teraz dodzwonić, odbierały telefon i żeby po prostu szybko przystąpić do likwidacji tych szkód - zadeklarował Morawiecki. 

REKLAMA

Premier podziękował mieszkańcom gminy i służbom, które pomagają w trudnej sytuacji. Podziękowania złożył m.in. jednostkom Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, które usuwają szkody, oraz żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. - Widzę, że jest ta solidarność tutaj na miejscu - zaznaczył.

- Ludzie chcą zostać w swoich domach na noc i rzeczywiście wierzą w to, że tutaj te naprawy odbędą się w bardzo szybkim tempie. Nikt nie skorzystał z pomocy, która jest zapewniona, również z pomocy noclegowej, przesiedlenia, ewakuacji na pewien czas - powiedział szef rządu.

Wizyty wicepremier i wicemarszałek

Wcześniej gminę Wojciechów odwiedziły wicepremier Beata Szydło i wicemarszałek Sejmu, rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Wicepremier poinformowała, że poszkodowani mieszkańcy będą mogli występować o zasiłki w wysokości do 6 tys. zł w ramach pierwszej pomocy. Beata Szydło zapowiedziała także, że będzie apelować do premiera o uruchomienie dodatkowych środków w ramach tzw. rezerwy klęskowej. Umożliwi to zwiększenie pomocy w sytuacji, gdy pierwsza pomoc okaże się niewystarczająca. Żeby to uruchomić - zastrzegła - potrzebne są szacunki i zapewnienie poszkodowanym wody, prądu i zabezpieczenie mieszkań. 

Przy usuwaniu skutków nawałnicy w gminie pracuje 35 jednostek straży pożarnej. Do pomocy strażakom - decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka - skierowani zostali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Brygady Lubelskiej. Dowódca lubelskiej Brygady WOT płk Tadeusz Nastarowicz powiedział, że do gminy skierowano 180 terytorialsów, a żołnierze mają agregaty prądotwórcze, piły spalinowe i maszty oświetleniowe. - Jeśli chodzi o sytuacje kryzysowe, to jest to nasza pierwsza poważna akcja - dodał. 

REKLAMA

Trwa liczenie strat

Wójt gminy Wojciechów Artur Markowski powołał komisję do szacowania strat po nawałnicy. - Straty są duże, są dopiero liczone, na bieżąco szacowane. Pracownicy ośrodka pomocy społecznej i członkowie ze sztabu kryzysowego chodzą z sołtysami i szacują straty - powiedział. 

Zapewnił, że na bieżąco podejmowane są działania pomocowe i prace zabezpieczające. - Nakrywamy plandekami te pozrywane dachy, przede wszystkim na budynkach mieszkalnych - podkreślił Markowski. 

Wójt powiedział, że nie ma sytuacji, żeby ktoś nie miał dachu nad głową. - Jeśli będą takie sytuacje zgłaszane, to jesteśmy do dyspozycji, mamy do dyspozycji szkołę. Nie mamy takich sygnałów, żeby ktoś potrzebował noclegu. Ludzie sobie radzą we własnym zakresie - dodał wójt gminy Wojciechów.

msze

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej