Zanieczyszczona ropa z Rosji: są rozmowy, ale wznowienie dostaw dopiero w lipcu?

Kwestie związane z czyszczeniem rurociągów i odszkodowań związanych z zanieczyszczoną ropą z Rosji nadal są tematem dnia – surowiec do Polski nadal nie płynie, trwa spór, kto ma zapłacić za zanieczyszczone rurociągi, Rosjanie zapowiadają rozmowy na ten temat na czwartek,  Białorusini mówią o pełnym wznowieniu tranzytu ropy przez terytorium Białorusi rurociągiem Przyjaźń dopiero pod koniec lipca. Rafinerie obsługiwane przez PERN przerabiają ropę naftową zgromadzoną w zbiornikach bądź dostarczaną przez Naftoport w Gdańsku.

2019-05-22, 08:23

Zanieczyszczona ropa z Rosji: są rozmowy, ale wznowienie dostaw dopiero w lipcu?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Autorstwa Christian Lagerek

Wicepremier Rosji Dmitrij Kozak oświadczył we wtorek, że rozmowy na temat oczyszczenia rurociągu Przyjaźń odbędą się 23 maja. Kozak powiedział, że ze stroną polską "nie udało się porozumieć" w sprawie sposobu opróżnienia rurociągu z zanieczyszczonej ropy.

Dobra ropa już płynie na Białoruś, Węgry i Słowację, problem z dostawami do Polski

Wicepremier Rosji poinformował, że ropa naftowa standardowej jakości jest już dostarczana do zakładów na Białorusi, na Słowację i Węgry.

"Jeśli chodzi o ostateczne opróżnienie rurociągu ze strony białoruskiej, to uzgodniono w pełnym zakresie „mapę drogową” i zaczęła już ona być realizowana w Połocku. Przygotowywane są przez stronę białoruską odpowiednie zbiorniki w celu uwolnienia ropy nieodpowiedniej jakości z rurociągu z Polską" - powiedział Kozak.

Nie ma porozumienia z Polską ws. warunków uwolnienia rurociągu „Przyjaźń” z zanieczyszczonej ropy

Oświadczył, że "z polskimi kolegami nie udało się ostatecznie porozumieć w sprawie sposobu i warunków opróżnienia rurociągu" z nieodpowiedniej jakości surowca.

Dziennik "Wiedomosti" podał, powołując się na źródła, że Polska "odmawia uzgodnienia tranzytu ropy przez swoje terytorium". Gazeta powołała się na dwóch urzędników rosyjskich i źródła w białoruskim koncernie naftowym Biełnaftachim. Dziennik zaznacza, że nie otrzymał w tej sprawie komentarza polskiego PERN.

W rurociągu „Przyjaźń” na terenie Polski nadal jest 400 tys. t zanieczyszczonej ropy

Powołując się na urzędnika unijnego, "Wiedomosti" piszą też, że w rurociągu na terenie Polski pozostaje około 400 tys. ton zanieczyszczonej ropy. Źródło to twierdzi, że obecnie nie ma planu, co robić z tym surowcem, i że jednym z wariantów jest przechowywanie go na terytorium Niemiec. Jednakże w Niemczech nie ma obecnie wolnych zbiorników - twierdzi to źródło.

Strona polska uważa, że strona rosyjska powinna odpowiadać finansowo za popełnione błędy

Moskiewski dziennik cytuje wypowiedź premiera RP Mateusza Morawieckiego, który ocenił we wtorek, że dostawcy rosyjscy popełnili bardzo duże błędy biznesowo-operacyjne i muszą za to odpowiedzieć finansowo.

Morawiecki poinformował także, że "odbywają się obecnie bardzo trudne, bardzo twarde negocjacje z Rosją, z firmami rosyjskimi".

Polskie ministerstwo energii chce pilnych działań strony rosyjskiej ws. przywrócenia drożności rurociągu „Przyjaźń”

Polskie ministerstwo energii podało ze swej strony, że minister Krzysztof Tchórzewski wystąpił do szefa rosyjskiego resortu energetyki Aleksandra Nowaka o pilne działania w sprawie jak najszybszego przywrócenia drożności systemu i dostaw czystej ropy rurociągiem Przyjaźń.

Biełnaftachim: wznowienie tranzytu ropy przez Białoruś - pod koniec lipca

Pełne wznowienie tranzytu ropy przez terytorium Białorusi rurociągiem Przyjaźń będzie możliwie dopiero pod koniec lipca - powiedział we wtorek dyrektor koncernu Biełnaftachim Andrej Rybakou. W maju Białoruś zrealizuje zaledwie 7 proc. planowanego tranzytu.

W rurociągach na Białorusi nadal 1,2 mln t zanieczyszczonej ropy

„Niestety, na terytorium Białorusi ciągle pozostaje duża ilość ropy, która nie spełnia norm dotyczących chlorków organicznych. Jest to ok. 1,2 mln ton, co jest przeszkodą zarówno dla pełnej produkcji naszych rafinerii, jak i dla tranzytu ropy rurociągiem Przyjaźń. W maju zrealizujemy tylko 7 proc. planowanego tranzytu” – powiedział Rybakou, cytowany przez agencję BiełTA.

Dyrektor Biełnaftachimu dodał, że rafineria w Mozyrzu funkcjonuje obecnie według biznesplanu, natomiast zakłady Naftan w Nowopołocku realizują tylko 65 proc. zaplanowanej produkcji ze względu na niewystarczającą ilość surowca.

Oczyszczenie „Przyjaźni dopiero pod koniec lipca

− Termin realizacji pełnej „mapy drogowej” (dotyczącej oczyszczenia Przyjaźni i wznowienia tranzytu – PAP) to koniec lipca. Jest to maksymalny okres, możliwe jest przyspieszenie, ale trzeba rozumieć, że nie jest to standardowa operacja, dlatego podchodzimy do tego z maksymalną ostrożnością – powiedział Rybakou.

Białorusini chcą odesłać zanieczyszczoną ropę do Rosji

Agencja BiełTA uściśla, że chodzi o rewers, czyli odwrócenie kierunku przesyłu ropy, by zanieczyszczony surowiec wrócił do Rosji.

Według planu pod koniec lipca na terytorium Białorusi nie powinno już być zanieczyszczonej ropy, co umożliwi odblokowanie dostaw do rafinerii białoruskich i dalej – do Europy.

Białoruskie media informują o wznowieniu tranzytu przez Ukrainę, powołując się na tamtejszego operatora Przyjaźni – Ukrtransnaftę.

REKLAMA

Ropa do Polski nadal nie płynie z Rosji

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Nowaka, że 20 maja ropa może popłynąć również do Polski, nie doszło do tego.

Zanieczyszczona ropa pojawiła się 19 kwietnia

19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. Tego dnia rano Homeltransnafta całkowicie wstrzymała pobór ropy z Rosji, aby móc wypompować z rurociągu zanieczyszczony surowiec.

W sumie w rurociągu Przyjaźń na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy, z tego ok. 1 mln – na Białorusi.

Po podjęciu działań przez Rosję ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi 2 maja, a 4 maja Białorusini wznowili pobór surowca. Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak zapowiadał w niedzielę, że dostawy do Polski przez rurociąg Przyjaźń zostaną wznowione 20 maja.

W poniedziałek wieczorem szef Biełnaftachimu oświadczył, że wznowienie tranzytu ropy rurociągiem Przyjaźń do Europy zależy nie tylko od Białorusi, ale także od „odpowiednich działań Polski i Ukrainy”.

PERN na bieżąco obsługuje rafinerie, korzysta z zapasów

Rafinerie obsługiwane przez PERN przerabiają ropę naftową zgromadzoną w systemie bądź dostarczaną przez Naftoport w Gdańsku.

IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej