Poczytnik. "Pogrom 1906" - drugi tom tryptyku o rewolucji 1905-1907
- Gdyby nie pierwsza i druga wojna światowa, które przysłoniły wydarzenia 1905-1907 r., ten czas byłby w historii Polski niezwykle ważny i eksponowany – powiedział w audycji "Poczytnik" w Polskim Radiu 24 Wacław Holewiński, pisarz, b. opozycjonista i więzień polityczny PRL.
2019-06-03, 11:00
Posłuchaj
Rok 1906 to okres początków panowania nowego generała-gubernatora Skałona i nasilenia się terrorystycznej działalności polskich organizacji bojowych, zwłaszcza z PPS.
- Rok 1906 to apogeum akcji niepodległościowych, było wówczas 1840 akcji zbrojnych. Ludzie żyli, pracowali, a drugiej strony mieliśmy co chwila szubienice, strzały na ulicach, podkładane bomby. Ktoś tę niepodległość nam wywalczył - mówił gość audycji, Wacław Holewiński, autor drugiego tomu trylogii poświęconej burzliwym latom 1905-1907 w historii rozdrapanej przez zaborców Polski, a zwłaszcza Królestwa Polskiego i Warszawy pod władzą cara.
Wacław Holewiński literacko odtwarza epokowe wydarzenia początku XX wieku na tle starannie zrekonstruowanego miasta, w którym intrygi polityczne i kryminalne są elementem psychologicznej gry między zaborcą a okupowanym społeczeństwem. W atmosferze ataków terrorystycznych, spisków i strajków rozpoczyna się w Warszawie rok 1906.
Echa rewolucji sprzed kilku miesięcy wciąż burzą życie polsko-rosyjsko-żydowskiego społeczeństwa, przeplatając się z wyborami do Dumy Państwowej. Sytuację polityczną zaostrzają liczne krwawe zamachy na przedstawicieli rosyjskich władz, dokonywane przez członków PPS gotowych poświęcić własne życie w walce o niepodległość narodowościową i państwową.
REKLAMA
"Pogrom 1906" to literacki opis postaci zrusyfikowanej Warszawy i jej bohaterów: Wandy Krahelskiej, bojówek PPS, ale i anonimowych robotników pewnej warszawskiej fabryki. "Wacław Holewiński odtwarza epokowe wydarzenia początku XX wieku na tle starannie zrekonstruowanego miasta, w którym intrygi polityczne i kryminalne są elementem psychologicznej gry między zaborcą a okupowanym państwem" - czytamy w nocie wydawniczej.
Z autorem książki rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
PR24/tb/ mat. prasowe
REKLAMA
____________________
Data emisji: 02.06.2019
Godzina emisji: 23:06
REKLAMA