Prof. Bogdan Chazan: w parze z postępem w zakresie opieki medycznej nie idzie wrażliwość moralna
- Mam za sobą długą drogę praktykowania medycyny. W latach 70-tych na oddziale ginekologicznym na którym pracowałem odbywało się codziennie 7-8 tzw. zabiegów przerywania ciąży, czyli inaczej mówiąc, prenatalnych morderstw – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Chazan.
2019-06-03, 14:25
Posłuchaj
Prof. Bogdan Chazan mówił o swoich doświadczeniach związanych z problemami diagnostyki prenatalnej - Dawniej podchodziło się do tego inaczej. Nie było ultrasonografii, która wyraźnie wskazuje na to, że dziecko w tej fazie ciąży w której było zabijane, wygląda i porusza się jak człowiek. Świadomość społeczeństwa, ale i świadomość stanu lekarskiego była inna. To się zmienia na lepsze, co nie znaczy, że całkowicie w kierunku poszanowania życia – zauważył.
- Nauka poszła daleko do przodu, także poziom opieki medycznej i procedury jej dotyczące. Pamiętam czasy, gdy odsetek cięć cesarskich wynosił 3 proc., dzisiaj jest to 50 proc. Jednocześnie daje się uratować dzieci o bardzo małej masie ciała, w Polsce dziecko o masie 800 gr. ma realne szanse przeżycia, większość z tych dzieci zupełnie dobrze potem funkcjonuje – mówił gość audycji.
Gość zwracał także uwagę na to, że wraz z postępem w zakresie opieki medycznej nie idzie wrażliwość moralna, chęć pragnienia pomocy i potrzeba ratowania dziecka, niezależnie od stanu jego zdrowia. - We współczesnych czasach doszło do tego, że dzieci, u których w diagnostyce prenatalnej stwierdza się jakieś nieprawidłowości są zabijane - mówił prof. Bogdan Chazan, przywołując przykład Islandii, której rząd ogłosił, że kraj ten jest "całkowicie wolny" od zespołu Downa.
W Rzeszowie w dniach 21 – 22 czerwca będzie miał miejsce Międzynarodowy Kongres pt: ”Nauka w służbie życiu”.
REKLAMA
Kongres będzie poświęcony zastosowaniu aktualnych osiągnięć medycyny w ochronie życia. Będzie to okazja do bezpłatnego udziału i spotkania profesjonalistów zajmujących się opieką medyczną nad matkami i dziećmi, samorządowców, ludzi kultury, dziennikarzy, wreszcie rodzin – byłych, obecnych i przyszłych pacjentów.
Celem Kongresu jest poszerzenie wiedzy medycznej i udoskonalenie podejścia do człowieka cierpiącego, integracja wiary z praktyczną realizacją powołania w duchu filozofii chrześcijańskiej i deontologii zawodów medycznych, promocja godności człowieka i praw każdej istoty ludzkiej od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, obrona wolności sumienia zawodów medycznych i pacjentów oraz umocnienie duchowe chorych oraz tych, którzy troszczą się o zdrowie i życie innych.
Więcej w zapisie audycji.
Rozmawiał Antoni Trzmiel.
REKLAMA
PR24/ka
____________________
Data emisji: 03.06.2019
Godzina emisji: 13:09
REKLAMA