Nowe przecieki ws. rekonstrukcji rządu. Kto straci, a kto zyska?
Rekonstrukcja rządu zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym pojawiają się kolejne doniesienia dotyczące zmian, jakie zajdą w gabinecie premiera Donalda Tuska. Chodzi m.in. o utworzenie dwóch dużych ministerstw, ale również likwidację trzech stanowisk.
2025-07-14, 11:25
Dwa nowe duże ministerstwa? Zajmą się gospodarką i energią
Z informacji dziennikarzy TVN24 wynika, że utworzone mają zostać dwa "superresorty" - gospodarki z Andrzejem Domańskim na czele, oraz energii. W tym drugim przypadku kierownictwo jest kwestią nadal nieustaloną, jednak w programie "W kuluarach" dziennikarze przekazali, że o wpływy w nowym resorcie mocno zabiega PSL.
Obecnie za kwestie energetyki w dużym stopniu odpowiada ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. - Jest taki pomysł, żeby jej zostawić chociażby na przykład lasy czy inny obszar, a żeby energia była drugim superresortem - stwierdziła dziennikarka Maja Wójcikowska.
Trzy ministry stracą posady
Dodała przy tym, że z posadami pożegnają się trzy ministry. Swoje stanowiska opuszczą ministra ds. równości Katarzyna Kotula, ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriana Porowska, oraz ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Katarzyna Kotula ma jednak zostać wiceministrą, choć nie jest jasne, w którym resorcie. Dziennikarze ocenili, że Lewica wyjdzie zwycięsko z rekonstrukcji. W kontekście wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego pojawia się również kwestia nadchodzących wyborów władz partii.
- Bo jak wiemy, dla niego jest bardzo ważne, żeby pozostać na pozycji wicepremiera, ponieważ na jesieni wybory w Lewicy. Krzysztof Gawkowski buduje sobie poparcie, bo oczywiście w tych wyborach będzie startował. To, żeby pozostać na stanowisku wicepremiera, jest dla niego sprawą w tej chwili najważniejszą - stwierdził Bartłomiej Ślak.
Rekonstrukcja rządu
Rekonstrukcja rządu ma zostać zrealizowana w czasie posiedzenia Sejmu, które odbędzie się w dniach 22-25 lipca. Choć, jak podkreślano, w koalicji trwa swego rodzaju walka o to, kto pozostanie w rządzie, to zmiany nie będą tak daleko idące, jak się tego spodziewano.
- Zgrzyty na starcie? Polacy nie wierzą we współpracę Tuska i Nawrockiego
- Polska 2050 bez teki wicepremiera. Kierwiński: nie ma powodów, by zmieniać podstawową konstrukcję rządu
- Rekonstrukcja rządu. Rzeczniczka Hołowni prostuje informacje
Źródło: TVN24/egz